Brüsszel a cukor és korbács eszközével nyúl a média forró ügyéhez – írja a Horizont.at. Egyrészt támogatásokat fog nyújtani, másrészt egy új jogszabállyal szándékozik védelmezni a sajtószabadságot és a pluralizmust.
Vera Jourova illetékes biztos kijelentette: „A sajtótól többet várunk, mint a cipőgyártóktól, a sajtószabadságról mégis alig léteznek rendelkezések az uniós jogban, míg az utóbbiak tevékenységét szigorú szabályok határozzák meg”. Jourova hozzátette: a csapata tagjainak ez új téma, mert az előző bizottság nem sokat tett az ügyben. Ugyanakkor a sajtó helyzete romlik, mint mondta, különösen a biztonság terén. „Nem hiszem, hogy a szerkesztőségeknek magán biztonsági szolgálatokat kellene alkalmazni ahhoz, hogy ne legyenek veszélyben a munkájuk végzése közben” – mondta Jourova. Ezzel a cikk szerint egy osztrák példára utalt, ahol az egyik adó a vírustagadók tüntetésére alkalmazott biztonsági embereket munkatársa védelmére. Jourova a múlt héten, Brüsszelben, az European News Media Forum című rendezvényen beszélt minderről, és új intézkedéseket jelentett be. Már ismert az a tagállamok számra támasztott követelés, hogy a független újságírást forró vonalakkal, lélektani és jogi szolgáltatásokkal támogassák. Törvényhozási szinten olyan jogszabályon dolgoznak, amely megvédené az újságírókat és a civil szervezeteket a megfélemlítést szolgáló perektől. Jourova azonban hozzátette, hogy a tagállamok igazságügyi minisztereinek reagálása erre „igen vegyes” volt. Sokkal inkább kézzel fogható az a 75 millió euró, amelyet a bizottság 2027-ig szándékozik rendelkezésre bocsátani a sajtószabadságot és a pluralizmust biztosító projektekre. Az egyik első ilyen projekt a 16 tagállam hírügynökségeiből létrehozott projekt, amelyet a minap jelentettek be, és amelynek 1,8 eurót bocsát rendelkezésre a bizottság.
A legfontosabb lépés azonban a tervezett Sajtószabadság-törvény lesz. Thierry Breton biztos szerint a jogszabály célja az lesz, hogy biztosítsa az európai sajtópiac függetlenségét és integritását. Létezik már egy Digital Services Act, amely főleg az amerikai tech-óriások tevékenységével foglalkozik, az új jogszabály azonban az unión belüli befolyásolási kísérleteket hivatott visszaszorítani. Breton arra figyelmeztetett, hogy egyre nagyobb problémát jelent, hogy sok orgánum összpontosul egy-egy kézben. Nem neveztek meg államokat, de a portál szerint alighanem Lengyelországról és Magyarországról van szó, ahol rosszul áll a média-pluralitás ügye. De Ausztriában is vannak gondok: Breton megemlítette, hogy ott az állami hirdetések elosztását a kormányt támogató orgánumok előnyben részesítették. Az új uniós jogszabály célja mindenekelőtt az, hogy megakadályozza a sajtóorgánumok túl nagy koncentrációját. Még nem tudni, hogy ez a jogszabály mikorra jön létre, és hogy pontosan mit tartalmaz majd. A konzultációk a tervek szerint még decemberben megkezdődnek, és a törvénytervezet Jourova szerint jövő év második felében várható.