Egészen külünleges akcióba kezdett egy román művészekből álló csoport; felkutatják a múlt beszédes épületeit és a közösségi médiában ráírányítják a figyelmet arra, amit meg kellene menteni, vagy amit be kellene építeni a történetmesélésbe – írja a szabadeuropa.hu.
Nem mentheted meg azt, amit nem ismersz. Ha nem vagy tisztában annak a háznak az értékével, amely mellett mindennap elmész irodába menet, akkor azt sem tudod, hogy meg kell menteni a faszerkezetét, az eredeti vakolatát.” – idézi az oldal Ana Rubeli szenvedélyes amatőr fotós és online aktivistát, aki a mozgalom elindítója volt. Férjével együtt alapította meg az Aici a Stat (Itt állt) nevű digitális kulturális történetmesélő projektet, hogy felhívja a figyelmet a romániai nevezetességekre és a mögöttük álló személyiségekre. Ma már több mint 26 ezer követőjük van az Instán, és munkájuk eredményeként létrejött egy lenyűgöző fényképekkel gazdag tárház a román örökség tárgyainak aprólékos magyarázatával és hozzájuk fűzött történetekkel arról, hogyan hanyagolták el ezeket az értékeket.
Remélik, hogy hazai és nemzetközi finanszírozást tudnak szerezni a nemzeti örökség tárgyai és a helyi kultúra más aspektusai számára.
Az Európa Tanács (ET) úgy jellemzi Románia harmincezer műemlékből álló masszív kulturális örökségét, hogy az „háborúk, földrengések, politikai döntések és elhanyagoltság áldozata”. Becslései szerint körülbelül hatvan százaléka rossz állapotban van.