HVG
Majtényi László: Gyorsan belebukna Márki-Zay, ha feles többséggel nekimenne az Alaptörvénynek.
Hiába értenek vele egyet sokan, bemondásra nem lehet eltávolítani Polt Péter legfőbb ügyészt vagy az alkotmánybírókat – mondja a hvg360-nak Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője. Márki-Zay Péter eltökéltnek tűnik, ám ebben Majtényi nem bátorságot lát, hanem önbizalomhiányt. Elmondta azt is, mivel kezdhetne az új Országgyűlés.
Azzal a diagnózissal teljesen egyetértek, hogy a magyar állam nem tekinthető jogállamnak, a levont radikális következtetéseket viszont kifejezetten életveszélyesnek tartom, a fele blöff.
Direkt36
Áder János köztársasági elnök és családja legközelebbi testőreit is megcélozták a Pegasusszal.
Az egyik célpont az Elnöki Őrséget létrehozó és azt parancsnokként irányító Pomozi Sándor dandártábornok, aki célponttá válása idején még ezredesi rangban szolgált. Bizalmi viszonyát a köztársasági elnökkel jól mutatja, hogy már 1999-ben is szerepet vállalt Áder védelmében. A másik célpont Pomozi egyik korábbi legközelebbi munkatársa, az Elnöki Őrség taktikai támogató csoportját (a köznyelvben „kommandósokat”) akkoriban vezető Viplak Attila törzszászlós, aki Ádert jellemzően a magánprogramokon és külföldi utakon kísérte, valamint az elnök családtagjait is ő védte.
A Pegasus-célpontok olyan testőrségi vezetők, akik a legrészletesebb információval rendelkeztek az elnök és családja összes programjáról és találkozójáról, köztük a magánjellegű tevékenységeikről és külföldi utazásaikról. Pomozinál fut össze ugyanis a köztársasági elnök és családja személyi védelmével kapcsolatos összes információ. Viplak már nem tagja az őrségnek, de korábbi kiemelt szerepét mutatja, hogy szolgálata idején őt jelölték ki arra, hogy az ország vezetését fenyegető terror- vagy katonai támadás esetén Áder Jánossal beköltözzön egy titkos bunkerbe.
Index
Gattyán György: Nem tudnak semmivel zsarolni, sem lefizetni.
Az ország egyik leggazdagabb embere, Gattyán György a közelmúltban belebegtette, hogy beszállna a politikába. Az Index ennek apropójában interjút készített a milliárdossal, amiben szóba került többek között az is, hogy
- miért éppen a mostani választásokra időzítette a közéleti színre lépését,
- együttműködne-e a Márki-Zay Péter vezette ellenzékkel,
- zsarolja-e őt a Fidesz valamivel,
- mitől lenne jobb az általa hangoztatott digitalizációs fejlesztésektől az átlagemberek élete?
Gattyán esetleges indulásának hírét Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt azzal kommentálta, hogy a Fidesz érdeke lehet a milliárdos indulása. Erre az érintett, Gattyán György most azt mondta: ahelyett, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester megkérdezte volna, hogyan működhetnének együtt, „egyből megvádolt minket mindenféle dologgal.
https://hvg.hu/itthon/20211213_gattyan_gyorgy_valasztas_digitalizacio
Népszava
Publicus: a megkérdezettek 22 százaléka szerint a Fidesz állhat Gattyán hirtelen támadt politikai ambíciója mögött. Az üzletember már bejegyeztette pártját.
…az emberek 9 százaléka veszi komolyan.
Gattyán György jól felépített médiakampánya nem maradt hatástalan. A megkérdezettek többségéhez, 59 százalékához eljutott a hír, hogy Magyarország harmadik leggazdagabb embere bejelentkezett a politikába és a választásokon való indulását fontolgatja. A szándékot azonban csak az emberek 9 százaléka veszi komolyan – derült ki a Publicus Intézet reprezentatív felméréséből. A Népszava felkérésére készült kutatás szerint 45 százalékot tesznek ki azok, akik Gattyán fellépését csupán egy „gazdag ember hóbortjának” tekintik. Feltűnően sokan (46 százalék) nem tudtak, vagy nem akartak válaszolni erre a kérdésre. A felmérés résztvevőinek mindössze 5 százaléka vélekedett úgy, hogy a bejelentkezés Gattyán György saját ötlete volt, és őszinte a szándéka. Ezzel szemben több mint négyszer ennyien (22 százalék) feltételezik azt, hogy „ilyen vagy olyan módon, de a Fidesz van mögötte, és zavarkeltés a célja”. A Publicus Intézet adatai alapján ez a gyanú főként az ellenzéki szimpatizánsokban fogalmazódott meg. A lakosság 25 százaléka valamilyen más, meg nem nevezett okot sejt a háttérben. A tanácstalanság ezen a téren is tetten érhető: a megkérdezettek 48 százalékától nem érkezett érdemi válasz.
Telex
A kormány két súlyos csapást is mérne a nagy élelmiszerláncokra.
Egy dokumentum szerint az élelmiszerpazarlás megakadályozása lehet az ürügy arra, hogy a kormány a legnagyobb külföldi élelmiszerláncok helyzetét nehezítse. Egy szinte teljesíthetetlen beszolgáltatási szabály alapján a láncoknak fel kellene ajánlani a minőség-megőrzési lejárathoz közeli élelmiszereit az államnak, de emellett a nagy láncok kiskereskedelmi adóját is megemelné a kormány.
https://telex.hu/gazdasag/2021/12/13/elelmiszerpazarlas-ado-tesco-spar-aldi-lidl-penny-auchan
Magyar Nemzet
Városháza-gate: Bemutatjuk a táskás embert.
A Városháza tervezett eladásával összefüggésben az elmúlt hetekben nyilvánosságra került hangfelvételekből egy olyan „jutalékos”, vagyis korrupciós rendszer körvonalai rajzolódtak ki, amelynek szálai a Fővárosi Önkormányzat legmagasabb szintjeit is elérhetik. Ebben a modellben kulcsszerep jutott Berki Zsoltnak, aki a kenőpénzeket szedte be és osztotta szét. A Mediaworks Hírcentrumának összeállításából kiderül, a táskás ember családja Kiss Péter néhai szocialista miniszter környezetében alapozta meg baloldali kapcsolatait. A cégadatok szerint Berki Zsolt a húszas évei közepén alapította első vállalkozását, azóta közel egytucatnyi társaságban volt érdekeltsége tulajdonosként vagy ügyvezetőként. Karrierje során kerülte a nyilvánosságot, de ha mégis reflektorfénybe került, jellemzően botrányt kavaró ügyei miatt lehetett róla a sajtóban olvasni. A gyanús, Karácsony Gergely főpolgármestersége alatt zajló fővárosi ingatlanügyletek miatt a rendőrség nyomoz, azt egyelőre nem tudni, kihallgatták-e már a sok titokról tudó Berki Zsoltot
https://magyarnemzet.hu/belfold/2021/12/varoshaza-gate-bemutatjuk-a-taskas-embert