Az izraeli védelmi minisztérium az The Israel Times szerint igyekszik megakadályozni, hogy a 4iG magyar kommunikációs cég többségi részt vásároljon az izraeli Spacecom Satellite Communications Ltd vállalatban, amely számos izraeli műholdas szolgáltatás beszállítója, és az AMOS elnevezésű izraeli műhold-flotta üzemeltetője.
A védelmi minisztérium vezető tisztségviselői attól tartanak, hogy a tulajdonrész megszerzése gyengítheti Izrael egyik legfontosabb stratégiai eszközét, és olyan helyzethez vezethet, hogy állampolgárokról,
kormányzati tisztségviselőkről és különböző biztonsági szervezetekről szóló bizalmas adatok kerülhetnek „rossz szereplők” kezébe.„Ez nevetséges lépés lenne, amely instabil és antidemokratikus személyiségek kezébe adná Izrael műholdas kommunikációját” – mondta a minisztérium egyik vezető tisztségviselője a lapnak. A stratégiailag fontosnak minősített cég tulajdonrészének eladását engedélyeznie kell a védelmi minisztériumnak. Egy biztonsági forrás ugyanakkor úgy vélte, a védelmi minisztérium megváltoztatja a politikáját azt követően, hogy már eladtak számos stratégiai értéket Kínának, köztük a haifai kikötőt, és most meg akarja akadályozni, hogy a magyar cég megvásárolja a Spacecom 20 százalékos részét. A 4iG információ-technológiai és kommunikációs cég Mészáros Lőrinc*, Magyarország leghatalmasabb oligarchája és Orbán Viktor miniszterelnök szoros szövetségese tulajdonában van. Az 1993 óta működő Spacecom a négy műholdból álló AMOS flottát üzemelteti, amely Európa, Afrika, a Közel-Kelet és Ázsia műholdas tévéit, telefon- és internet-szolgáltatóit, kormányait és magáncégeit szolgálja ki. A 4iG júniusban jelentette be az izraeli tőzsdén, hogy tárgyalásokat folytat a Spacecom 51 százalékos részének 66 millió dollárért történő megvásárlásáról. A lap szerint a felkínált ár azt a gyanút keltette, hogy Mészáros a társaság részét azért akarja megvásárolni, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek ellenőrzést biztosítson a kommunikációs műholdak felett. Végül a cikk emlékeztetett arra, hogy Magyarország megvásárolta a Pegazus kémszoftvert, és arra is, hogy a leleplezésekből mi tudható arról, hogy azt kik ellen használták fel, és hogy a nemzetközi jogvédő szervezetek megállapításai szerint Magyarország már nem tekinthető demokráciának, különösen amióta a parlament 2020 márciusában rendkívüli felhatalmazást adott Orbánnak, és nem jelölte meg ennek az időtartamát.
*(Megjegyzés: A lap rosszul tudja, a 4iG már nem Mészáros Lőrincé, tavaly nyáron megvette tőle Jászai Gellért. A szerk . )