Az újságírástól idegen, annak szakmai, etikai normáit gyalázó módszer jelent meg a kormányzat oldalán, az Anonymus álarc mögé rejtőzött figura, vagy csoport gyakorlatával. A Telex elemzésében igen alaposan feltérképezte, mik a mozgatórugói, kik az érdekeltjei az álhírek szivárogtatás útján történő terjesztésének, valamilyen létező személy vagy ügy célzatosan eltorzított, hamisított ábrázolásának.
A módszer abban különbözik a Fidesz eddigi gyűlöletkampányától, ellenségképzésre koncentráló propagandájától, hogy nem a közvetlenül a kormány felügyelete alatt működő sajtóbirodalomban jelenik meg, hanem valamely korábban független, vagy hiteles, de azóta már a kormány befolyása alá került orgánumban mint amilyen az Index és a Pesti Hírlap – írja a Telex. A változás érthető annak fényében is, hogy a kormányzat tisztában van azzal, hogy hatalmas, több száz orgánumot magában foglaló, méreg drágán üzemeltetett médiabirodalma rossz hatásfokkal dolgozik, és alacsony eléréssel rendelkezik. ( Ezt nem is tagadják, hiszen éppen ezért fejezték le a napokban a Médiaworks vezetőségét, és e héten már az öt vezetőn kívül további 12 munkatárstól vált meg az új menedzsment – adta hírül a Media1.)
A Városháza-ügy az Index főszerkesztőjének hamis állításokkal teletűzdelt cikkével robbant, majd a téma további tematizálását átvette egy maszkos alak, aki legutóbb már egy -egy hosszab beszélgetés titkos módszerekkel rögzített változatából összevágott részleteket hozott nyilvánosságra. Az elemzésben olvashatunk egy korábbi, Cseh Katalin momentumos politikussal kapcsolatos hamis állításokkal teli ügyről is, ahol a részinformációk összetákolásával terjeszetettek negatív állításokat a képviselőnőről. Az így megjelentetett témák természetesen bejárják a teljes hazai sajtópalettát, de amíg a kormányoldali orgánumok gőzerővel ismételgetik azokat, addig a független sajtó bajban van ezek kezelésével. Nyilván nem hagyhatja szó nélkül, azonban nem jut információkhoz, míg a rejtőzködő figura helyzeti előnyben van, mert bizalmas, bennfentes vagy a hatalom környezetéből titkos módszerekkel megszerzett ismeretekhez jut.
Láthatóan nem az igazság, a valódi visszaélések felderítése a cél, hiszen a korrupciótól kicsorduló kormányközeli körök érintetlenek maradnak, inkább az lehet a feladat, hogy egy-egy ügyet minél hosszabb ideig tartsanak napirenden. Ez a módszer a választási kampány idejére élesíthetőnek látszik, kérdés, az érintettek és a nem kormányoldali sajtó miként kezelje ezt, s hogy milyen hatása van mindez a politikailag egyébként is kettéosztott társadalomra,. A telex, cikke végén erre is keresi a választ.