Két olyan beszámoló is megjelent a napokban, amelyben a munkájuk közben támadásokat megért újságírókról van szó.
A polandin.com az EU StartCom monitorszervezetének jelentését szemlézte, és Belorusziáról írva megállapítja, hogy Lukasenka rezsimje lényegében felszámolta a független médiát, feloszlatta a Fehérorosz Újságírók Szövetségét, a munkatársakat letartóztatták, nem egyet közülük összevertek, az egyik letartóztatott újságíró, Dzianis Ivashyn pedig szívrohamot kapott a börtönben. Több száz újságírót tartanak ma is fogva Minszkben.
A StratCom a jelentésben felidézi Roman Protasevics ellenzéki blogger esetét, akit azt követően vettek őrizetbe, hogy a belorusz hatóságok a Ryanair Athénból Vilniusba tartó közvetlen járatát állítólagos bombafenyegetés miatt földre kényszerítették Minszkben. Hiába váltott ki ez az eset óriási nemzetközi botrányt, az újságíró még mindig börtönben van. Ezen túlmenően a jelentés folyamatosan növekvő számú „szélsőségesnek” minősített hírügynökséget és információs portált sorol fel, mint például a Belsat TV, a Tribuna.com újság, a Hrodna.life portál, valamint több száz blog és csatorna a Telegramon. Jelenleg az összes jelentős független hír- és információs csatorna le van tiltva Fehéroroszországban.
https://polandin.com/56790061/independent-belarusian-media-risk-everything-east-stratcom
A másik összefoglaló jelentést az UNESCO tette közzé a hónap elején, amelyben közölte, hogy 2020-ban összesen hatvankét újságírót öltek meg csak azért, mert a munkájukat végezték. 2006 és 2020 között így már összesen több mint 1200 újságírót fosztottak meg életétől hasonló körülmények között. A jelentésről szóló közleményben azt írják, hogy tízből kilenc esetben a gyilkosságok felelősei elkerülik a felelősségre vonást – idézi a 24.hu.
António Guterres, az ENSZ főtitkára üzenetében megjegyezte, hogy ugyan sok újságíró vesztette életét háborús tudósítás közben, de az elmúlt években nőtt azoknak a száma, akik konfliktusövezeteken kívül lettek áldozatok. ”Sok országban pusztán a korrupciós ügyek, emberkereskedelem, emberi jogi visszaélések vagy környezetvédelmi problémák feltárása sodorja veszélybe az újságírók életét” – mondta az ENSZ főtitkára. Tegyük hozzá, a szlovák oknyomozó újságíró, Ján Kuciak és menyasszonya brutális kivégzése legalább nem maradt következmények nélkül, hiszen az eset olyan politikai lavinát indított el, amelynek során megbukott a kormányfő és a bűnözők mellett a nyomozó hatóságok korrupt vezetői is rács mögé kerültek.
Az UNESCO jelentése külön foglalkozik az újságíró nőket érő, egyre szaporodó és egyre durvább atrocitásokkal is. A szervezet legutóbbi tanulmánya szerint, amely a női újságírók elleni online támadások globális trendjeit vizsgálja, a megkérdezett újságírónők 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkájukkal összefüggésben megfenyegették, megfélemlítették, illetve sértegették őket az interneten.
https://24.hu/kulfold/2021/11/06/media-eroszak-gyilkossag-online-zaklatas/