Mónus Márton a HVG szerkesztőségében gyakornokoskodott, majd külsősként dolgozott is ott. Közben a 2015-/2016-os tanévben elvégezte a fotóriporter tanfolyamunkat. Hamarosan egyre több díjat zsebelt be magyar és külföldi pályázatokon. Közben a MTI Fotószerkesztőséghez csatlakozott, ma pedig már a Reuters és más külföldi ügynökségek számára is készít anyagokat. Tavaly óta pedig óraadó tanárként működik közre nálunk az újabb fotóriporteri generációk kinevelésében.
Mónus korábban már többször pályázott a fiatal fotográfusoknak kiírt tekintélyes Hemző-díjra, és két alkalommal finalista lett. A zsűri indoklása szerint ebben az évben kiegyensúlyozott, folyamatos és egyre színvonalasabb fotográfiai munkájáért érdemelte ki a díjat. A zsűri (Lajos Mari, Szarka Klára, Korniss Péter, Bánkuti András és Salvarani Zsófia) indoklása szerint a nyertes a fontos társadalmi kérdésekkel foglalkozó hosszú távú munkáit nagy képi erővel, szakmailag igényesen valósította meg. A pályázatban szereplő esszéi – a súlyos környezetszennyezést okozó fűtési nyomorról, a sportról mint az integráció eszközéről és hortobágyi gulyásokról –, de többi ismert munkája is erős és hatásos fényképekből áll. Sorozatai nagy körültekintéssel vannak megszerkesztve.
A zsűri egyébként tekintettel a nívós pályázati anyagokra, ezúttal is megnevezett finalistákat: Erdős Dénest, Ilyés Zalánt, Király Pétert és Sivák Zsófiát. Egyébként az idén díjra jelölő szakembereknek – Bácsi Róbert László, Kocsány Kornél, dr. Szabó Lajos, Szigeti Tamás, Végh László – munkájának köszönhetően minden jelölt jó színvonalú pályázati anyagokat nyújtott be. A zsűri arra biztatta a finalistákon kívül Béres Mártont, Ruprech Juditot, Markovics Z. Kristófot, Vukov Tamarát, Hirling Bálintot, Zoltai Andrást, hogy a következő években is induljanak a Hemző-díj pályázaton, ha az életkoruk még megengedi. Egyébként Ruprech Judit, Markovics Z. Kristóf és Vukov Tamara is nálunk végzett.
A november 4-i díjátadó után megnyílt a tavalyi nyertes, Végh László Isten, huskyk, havasok című jutalom kiállítása a Capa Központ 8F Galériájában. A kiállítást Szabó T. Anna költő nyitotta meg, majd találkozni és beszélgetni lehetett a sorozat főszereplőjével, Kiss Attila óradnai plébánossal és Végh Lászlóval.