30 ismeretlen ember vitat meg fontos társadalmi kérdéseket, és közben a szemünk előtt nyílik ki a sajátunktól eltérő vélemények gazdagsága – írja a Partizán legújabb vállalkozásáról, egy vérbeli vitaműsorról a Telex.
A készítők – Gulyás Márton és Szimler Bálint szerint az ilyen közéleti vitáknak a közszolgálati televízióban van a helye, amint ezt látjuk Nyugat- és Észak Európában, nálunk viszont jelenleg ez elképzelhetetlen. A KÖZGYŰLÉS egy-egy fontos társadalmi problémát vitat meg teljesen kívülálló, civil emberekkel, akik a műsor elején néhány kérdésre válaszolva két táborra oszlanak, és vagy a támogatók vagy a tagadók csoportjába ülnek. Ettől kezdve a vitában számtalan új szempont fogalmazódik meg, és nem szakértők és nem a műsorvezető véleménye számít, hanem éppen ellenkezőleg, egyáltalán senki nem dönt, csupán – s ez hiányzik leginkább ma a magyar közéltből – az álláspontok sokaságával ismerkedhetnek meg a résztvevők s így a nézők is.
A társadalom megosztott, a vitakultúra szinte teljesen eltűnt, esélyünk sincs kilátni az internetes buborékunkból, szinte soha nem találkozunk a sajátunktól eltérő véleményekkel – olvasható a Partizán az új vitasorozatának ajánlójában.
A sorozat további részeiben a többi között a politikai korrektség, az iskolai szegregáció, az alkohol és drogfogyasztás kérdése lesz terítéken. A telex idézi Gulyás Márton ars poetica- ját:
„A Partizán egy baloldali platform, elég sok műsorunkban egyértelművé tesszük, hogy mit tartunk helyesnek. Magában a műsorban is elég egyértelműen kiderül, hogy a gyerekverés bűncselekmény, és morálisan is helytelen cselekedet. Ugyanakkor ez egy olyan értelemben baloldali műsor, hogy köztársaságpárti attitűdje van: vállalni kell azt a kockázatot, hogy lehessen veszélyes álláspontokat is képviselniük a vitázóknak, mert máskülönben nincs lehetőség az ellenpontok megfogalmazására és képviseletére. A műsor alapállítása, hogy mondd ki és vállald, hogy vitatkozzunk az állításodról. Ez ugyanis sokkal fontosabb, hogy vitatkozzunk róla, mintsem hogy én elmondjam, mi a helyes.