A Pandora-iratokról szólt az EP október 6-i vitanapja
„Több hasonló eset is napvilágot látott az elmúlt években, az adócsalás egy létező jelenség, ami ellen fel kell lépni” – mondta az uniós minisztereket összesítő Európai Unió Tanácsának részéről Anže Logar szlovén külügyminiszter – szavait a telex.hu idézi. „Fontos, hogy minden érintett intézmény megvizsgálja, milyen illegális tevékenységek kötődhetnek ehhez.”
Október 3-án robban az ügy, amikor több mint 12 millió dokumentum alapján közölte jelentését az a nemzetközi oknyomozó újságírói csoport, amelyben 150 szerkesztőség csaknem 600 munkatársa vett rész, köztük a magyar Direkt36 portál. ( A portál munkatársai a MÚOSZ október 20-i vitanapjának lesznek a vendégei a Szerda esték a MÚOSZ-ban című sorozat rélszeként – a szerk. ) A botránynak hazai és nemzetközi vonatkozása is van, szerdán pedig rendkívüli pontként került fel az Európai Parlament napirendjére. Itt a már idézett szlovén külügyminiszter kiemelte, hogy az Unió Tanácsa az elmúlt években ért el eredményeket korrupció, elsősorban a pénzmosások visszaszorításában, és az un. globális minimumadó tervére is utalt, amivel várhatóan beszűkül a nemzetközi cégek tere az adóoptimalizációra.
A telex.hu idézi a néppárti Lidia Pereirát, aki szerint például a nemzeti kormányok több esetben is félrenéznek a pénzmosás-gyanús esetekben, miközben a valódi cselekvés lehetősége az ő kezükben van.
„Az újságírók, kutatók jobb munkát végeznek, mint mi, politikusok. Nem vizsgáljuk elég hatékonyan az adatbázisainkat, hiszen ezek az adatokat bárki megtalálhatta volna, akár a hivatalos szervek is” – tette hozzá Ludek Niedermayer cseh néppárti képviselő. Különösen sok cseh szólalt fel egyébként a vitában, ami nem túl meglepő, hiszen a Pandora-iratokban találtak rá Andrej Babiš cseh miniszterelnök eltitkolt franciaországi kastélyára is. A botrányt csak hevíti, hogy októberben parlamenti választásokat tartanak Csehországban.