Igyekeznek tagadni a Pandora-papírokban nevesített politikusok és más vezetők az ellenük felhozott vádakat. Van, aki kategorikusan tagad mindent, van, aki vizsgálatot és nagyobb átláthatóságot ígért a jövőben. A 650 nemzetközi oknyomozó újságíró által feltárt adatok szerint számos vezető titkolt el hatalmas vagyonokat offshore-ügyletek révén – írja az euronews.hu
Jordánia királyáról, II. Abdulláról azt derítették ki, hogy több tíz millió euró értékű ingatlanportfóliója van külföldön. A palota csak annyit közölt: sem nem szokatlan, sem nem helytelen, hogy az uralkodónak külföldi ingatlanjai vannak.
„Sajnos kampány zajlik Jordánia ellen, és még mindig vannak olyan emberek, akik szabotálni akarják a közöttünk lévő kapcsolatokat, és gyanút akarnak ébreszteni. Nincs mit rejtegetnünk” – mondta az uralkodó.
A chilei elnökről, Sebastian Pineráról azt tárták fel az oknyomozó újságírók, hogy 2010-ben egyik legközelebbi barátjának adott el egy környezetvédelmi szempontból érzékeny területen található bányát. Pinera tagadja, hogy bármi rosszat tett volna.
„Sem a családomnak, sem nekem nincsenek külföldön befektetési vállalataim” – mondta az államfő.
A Pandora-papírokban feltárt adatok szerint az orosz elnök, Vlagyimir Putyin neve köztes kapcsolatok révén titkos monacói vagyontárgyakhoz köthető.
„Nem világos, mennyire megbízható ez az információ” – mondta az orosz elnök sajtótitkára, Dimitrij Peskov. „Nem világos, mire alapozzák ezeket az állításokat, és természetesen mindez nem ad okot semmilyen vizsgálatra.”
Mindeközben az EU Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen elítélte az adóelkerülés gyakorlatát.
„Az Európai Unióban a világon az egyik legátláthatóbbak az adózási előírások. De amint látjuk, ez nem elég. Többet kell tenni” – mondta.
Különös időzítés, hogy az európai pénzügyminiszterek várhatóan éppen kedden fogadják el azt a listát, amelyen a tiltólistás adóparadicsomok szerepelnek- a listáról három ország nevét is lehúzták a korábbihoz képest.
*
Mint azt korábban már közöltük a muosz.hu oldalán, az iratokból az is kiderül, hogy a Rogán Antal jobbkezeként ismert magyar ügyvéd, Kertész Balázs is vett offshore-céget a brit-Virgin-szigeteken. Rajta kívül több kormányközeli üzletember is érintett offshore-ügyletekben a kiszivárogtatott dokumentumok alapján, köztük Jászai Gellért, a 4iG informatikai vállalat vezetője, aki korábban Mészáros Lőrinc cégbirodalmának egyik legfontosabb irányítója volt, Nyerges Zsolt, az Orbán család régi ismerőse, valamint Horváth László, kormányközeli vállalkozó, tiszteletbeli kazah konzul.
Érdekes egybeesés – ezt már a Telex részletezi – , hogy Kertész Balázs éppen akkor, 2016. május 9-én vásárolta meg a Nanga Group Ltd. összes részvényét – és ekkor nevezték ki a cég egyedüli igazgatójának is -, amikor a magyar parlamentben a FIDESZ a baloldali üzletemberek offshore ügyleteit emlegetve támadta az ellenzéket. A brit-Virgin-szigeteki offshore szolgáltató cég pedig szintén májusban végezte el az tarnazakcióval kapcsolatos adminisztratív feladatokat, majd június 2-án postázta Kertésznek az ezekről szóló 821 dolláros (230 ezer forintos) számlát. A cím Kertész akkori, a Parlamenthez közeli Aulich utcában található irodája volt, ahol korábban Rogán Antal és Habony Árpád is rendszeresen találkozott Kertésszel.