Jogsértő volt Juhász Péter igazoltatása, amikor Putyin konvoja elhúzott az Andrássy úton
A rendőrség demonstratív igazoltatásával akadályozta meg 2017-ben, hogy Juhász Péter és néhány társa Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása ellen tiltakozzék. Az ellenzéki politikus a Magyar Helsinki Bizottság segítségével megpanaszolta a jogsértő rendőri intézkedést. Most a bíróság jogerős ítéletben mondta ki, hogy nem volt jogalapja az igazoltatásnak, így az számos tekintetben törvénysértő volt.
– Talán úgy tűnhet, hogy nincs sok értelme a jogorvoslatnak, ha négy és fél év telik el egy rendőri intézkedés jogszerűtlenségét kimondó bírósági ítéletig. Itt mégis van jelentősége. Ugyanis ismételten bebizonyosodott, hogy mindenki kifejezheti rosszallását a hatalom önkényével szemben. A bíróságban még lehet bízni. Ezzel együtt mégsem javasolnám a jövőben a bírósági eljárások tömeges megindítását. Mert a kormányváltás után vélhetően megnövekszik a korrupciós cselekményekkel és egyéb visszaélésekkel kapcsolatos eljárások száma, így szükség lesz a bíróságok kapacitására – vont szarkasztikus mérleget az ítéletről Juhász Péter.
– A bíróság a rendőri önkény helyett ismét a szólásszabadság pártjára állt. Az ítélet nemcsak arról szól, hogy a véleménynyilvánítást alapos ok nélkül nem lehet korlátozni, hanem leszögezi, hogy az igazoltatás sem lehet öncélú – mondta Győző Gábor ügyvéd, aki Juhászt képviselte a hosszú eljárásban.
A Magyar Helsinki Bizottság hosszú ideje monitorozza a rendőri munkát annak érdekében, hogy a rendőrséget jogszerű eljárásra szorítsa, ennek egyik eszköze – ha a párbeszéd nem működik – a per. A civil jogvédő egyesület segít azoknak, akik fellépnek az állami túlhatalommal és visszaélésekkel szemben.
Bővebben itt: