2010 óta addig soha nem látott visszaesés történt a lappiacon
A KSH e héten közölt jelentése szerint 2020 talán a drámai mélypontot jelentette, hiszen egy év alatt 100 millióval csökkent az eladott nyomtatott sajtótermékek példányszáma. A G7 portál idézi a legfontosabb adatokat, és a lehetséges okokra is kitér.
A lap szerint a drámai csökkenés egyik oka maga a koronavírus-járvány. A reklámpiac bezuhanásán túl a nyomtatott sajtót az is kedvezőtlenül érintette, hogy az emberek nem vásároltak a polcokról újságokat. A korábbi évben eladott 560 milliónál 2021-ben 100 millióval kevesebb újság fogyott. Ez több mint 10 %-os visszaesés, és ez a legnagyobb, amit valaha mért a KSH. Nagyobb távlatban vizsgálva pedig látható, hogy tíz év alatt megfeleződött a lapok példányszáma. A példányszámok 2010 után kezdtek csökkenni, de ennek csak egyik oka az online sajtó előretörése, a G7 szerint a jelenség nem független a kormányzati beavatkozástól. Példaként hozzák a Simicska-féle Metropol esetét, amelyet naponta 300 ezres példányszámban nyomtattak, s ennek az egy újságnak az ellehetetlenítése évi 80 milliós visszaesést eredményezett a lappiacon. Hasonlóan a Magyar Nemzet bedarálása is önmagában három százalékos csökkenést okozott.
A vidéki lapok ugyan nem szűntek meg, de a kormányhoz köthető körök megjelenése előtti 450 ezres példányszám az átvétel után 275 ezerre csökkent naponta – olvasható a G7.hu-n. Azaz éves szinten itt is eltűnt a piacról 45 millió eladott példány.