Főszerkesztők Fóruma – Túlélési esélyek: új lapok a nyomtatott piacon címmel szervezett beszélgetést a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ), a Szerda esték a MÚOSZ-ban programsorozat keretében.
A beszélgetés moderátora Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke volt, résztvevői pedig György Zsombor, a Magyar Hang főszerkesztője, Lakner Zoltán, a Jelen főszerkesztője, valamint László János, a Nyomtass Te is! főszerkesztője.
A címbeli megjegyzést László János, a Nyomtass Te is! főszerkesztője mondta utalva arra, hogy a sokszínű, kiegyensúlyozott tájékoztatás helyreállításával rájuk már nem lenne szükség. Jól jellemezi a mai magyar média helyzetét, hogy egyéltalán ismét szükség van egy szamizdat jellegű kiadványra.
Az első kérdésre, miszerint áldják vagy átkozzák azt a napot, amikor lapot indítottak, György Zsombor úgy felelt: nem igazán volt más választási lehetőségük. Példaként a Népszabadság esetét hozta fel – az ott dolgozók úgy gondolták, nem tűnhet el egy lap nyom nélkül, azonban ennek éppen ellentettje történt.
Ők is felfogták egy-két nap után, hogy ez a Magyar Nemzettel sem fog másként történni. Abban viszont reménykedtek, hogy megjelenik a háttérben néhány befolyásos ember, aki akár anyagilag, akár tanácsokkal mögéjük áll, ez azonban egyáltalán nem történt meg.
Lakner Zoltán is hangsúlyozta, hogy a Jelen napi működése sok „kínlódással” jár, de áldja a 168 órától való távozásukat, mert nincsen mögöttük senki, akinek meg kellene felelni, és aki megmondaná, mit szabad és mit nem. Gondolkodtak azon, hogy jó lenne egy nagy befektető, azonban ilyen nincs.
Elmondása szerint lasszóval lehet olyan hirdetőt találni, aki névvel-címmel-telefonszámmal hirdetést hajlandó feladni egy olyan újságban, amiben közéleti, kormánykritikus tartalmak jelennek meg, így az egész sajtófinanszírozási rendszer végül is politikai befolyás alatt áll.
György Zsombor elmondása szerint a Magyar Hangnál három hónapig fizetés nélkül dolgoztak, állandó támadássorozat mellett. Az olvasók hónapok múltán jöttek, jelenleg körülbelül 12.000 példányszámot tudnak értékesíteni. Folyamatosan járják az országot és a világot. Felhozta azt is, hogy az utcán kell „kergetniük” Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, mivel a Kormányinfóra nem engedik be őket.
„Az, hogy Magyarországon a médiaviszonyok olyanok, amilyenek, és kézműves eszközökkel kell életben tartani szerkesztőségeket, abban leginkább a német hátterű cégeknek óriási a felelőssége, és szégyelljék magukat, ezt mondjuk ki. Mi történne a Mercedesszel, ha hirdetne nálunk?”
– teszi fel a kérdést a Magyar Hang főszerkesztője, hozzátéve, hogy az autóipari vállalat az egyik, amelyikkel éppen tárgyalnak. Nem hiszi, hogy egy ilyen hirdetés miatt elbuknák a támogatásokat, és szégyelljék magukat, mert gyávák.
György Zsombor szerint a hatalom nagyon kreatív, de némileg védettnek érzik magukat, ugyanis kényszerből Pozsonyban nyomtatják a lapot, s ez biztonságot is ad. Hozzátette, nem Orbán Viktor az ellenségük, hanem az apátia, az érdektelenség és a félelmek.
Lakner Zoltán hangsúlyozza: a szabad piacon is meg lehet bukni. Egy újságnak nem az a célja, hogy politikai kampányt folytasson.
László János szerint egy esetleges ellenzéki győzelem sem vezetne az első napon a Nyomtass Te is megszüntetéséhez, ugyanis nem tudni, mennyi idő alatt venné át a médiát egy új hatalom. Ha viszont Orbán Viktor újabb négy évig folytatná, nem tudja, lenne-e lelki ereje még tovább működtetni a lapot.
( A cikk a média1.hu beszámolója alapján készült )