Kedves Kollégák!
Túl vagyunk az első küldöttgyűlésen, amelyhez elnökként már közöm volt. Tudtam, hogy nehéz lesz, hiszen több olyan súlyos téma került napirendre – költségvetés, alapszabály-módosítás, befektetési szabályzat és konkrét befektetési stratégia – , amely önmagában is megterhelte a tanácskozást. Ám a valóság a vártnál is rosszabb volt.
Nézzük például az idei költségvetést. Szeptemberben költségvetés? Az előző év végén, az aktuális év elején szokták összeállítani… Igen, bizonyára a tisztújítás miatt halasztották elődeink választások utánra, már az újaknak átengedve ezt a feladatot. Értem is, meg nem is. Megkönnyítette volna a dolgunkat, ha kész költségvetéssel indulhattunk volna, s legfeljebb azt kellene magyaráznunk, miért tért el attól a valóság. Így viszont nekünk kellett tálalni a nem túl bíztató képet: az idén 10 millió forintos hiány szerepel a számokban. Ilyen nem volt az előző csapatnál! – hangzott a kritika. Ez igaz lehet. Csakhogy a mostani számokat az első öt hónap is meghatározta: azok a hónapok, amikor a pandémia miatt a MÚOSZ bezárt, a bérlők egy része elpártolt, vagy jelentős árcsökkentéssel tartotta meg a bérleményt. Ez érthető. A tagdíjbevételeknél is jelentős a visszaesés. A mi hibánk lenne? Még csak 3,5 hónapja vagyok elnök. Akcióba kezdtünk, amnesztiát adtunk szeptember 30-ig az elmúlt években elmaradóknak, s másoknak meg jeleztük, ideje lenne rendezni az idei számlát. Nem részletezem tovább: mi, az új elnökség úgy éreztük, nem érdemes szépíteni a számokat. Az év végéig még javíthatunk, ezért hajtunk, dolgozunk. És abban bízunk, jövőre már könnyebb lehet!
A tihanyi üdülő eladásából keletkezett tőke befektetéséből remélünk olyan hozamot, amely egyrészt növeli a tőke abszolút értékét, másrészt marad arra is, hogy a folyó kiadásainkat fedezzük és többet költsünk érdemi programokra, a működés tartalmi és technikai elemeire. Ez a téma volt a küldöttgyűlés legérzékenyebb része. Elhamarkodtuk volna a javaslatot, kellő előkészítés hiányában, felhatalmazás nélkül állítottuk a küldöttgyűlést kész helyzet elé? Nem így gondoljuk. Az ellentábor – vagy pontatlanul fogalmazok, inkább csak ellenvéleményt képviselőkről van szó? – további befektetési formák feltárását kérte, mi (az új elnökség) viszont azt mondtuk: minden hónappal kevesebbet ér ez a pénz. Fektessük be olyan formákba – két cég befektetési alapjait választottuk ki –, amelyek eddigi teljesítménye, az ottani szakemberek tapasztalata, tudása jó esélyt ad arra, hogy a pénzünk gyarapodjon. Bár erre akkor van igazán esélyünk, ha hosszú távon gondolkodunk, de e forma lehetőséget ad arra is, hogy ha kell, kivegyük a pénzt. Vagyis a rugalmasság adott. Emellett mód van arra, ha adódik nagyon vonzó ingatlanbefektetés, azt ne hagyjuk ki. De ez nem mai téma. Az elnökség által javasolt befektetési konstrukciót a küldöttgyűlés nagy vitában elfogadta.
Ami az ingatlant illeti: őszintén bevallom, tartok attól, hogy lakások bérbeadásával üzleteljünk. Úgy látom, az ingatlan-hasznosítás idáig nem volt a MÚOSZ erős oldala. Engem is gyakran azzal cukkolnak, hogy idáig minden elnök eladott egy ingatlant – ez természetesen erős túlzás, de nem alaptalan –, vajon én az utolsótól, a Vörösmarty utcai székháztól fogok megszabadulni?! Mert az túl nagy, rossz beosztású. És az ingatlanárak most nagyon magasan vannak. Ez igaz. Mégis határozottan kijelentem: az utolsó ingatlanunk a mostani elnökség alatt biztosan megmarad. Ha igaz, hogy az ingatlan őrzi, sőt növeli értékét, akkor nekünk is van egy jelentős irodaházunk, részesei lehetünk az értéknövekedésnek. És közben próbáljuk hasznosítani. Maradnak helyiségek a saját programokra is, de az irodák egy részét bérbe adjuk. Ahogy eddig is tették.
Tisztában vagyunk azzal, hogy most a gazdasági növekedés csúcson van. Ennek egyszer vége lesz. A vírus negyedik hulláma is a nyakunkon. Nagy a bizonytalanság. A gazdaságba öntött pénz, a jelentős bérnövekedések felhajtják az inflációt. Ezért a befektetésünk egyik iránya euróalapú lesz, a másik pedig forint. Meglátjuk, melyik teljesít jobban… Az alapokban sokféle részvény, kötvény van – nyersanyagpiaci, ingatlan, logisztikai, gyógyszeripar stb. cégek papírjai –, így szakszerű alapkezelés mellett van esély arra, hogy hosszú távon a nyertes oldalon legyünk.
A befektetések hozamából szeretnénk fedezni az eddiginél színvonalasabb működés magasabb költségeit. Innen szeretnénk egy alapot elkülöníteni, ami saját üdülő híján, pénzbeli támogatást ad az üdüléshez. Tesszük ezt akkor is, amikor tudjuk: tagjaink egy részének nem az üdülés, hanem a megélhetés a gond. Igen, valószínűleg a szociális bizottságnak támogatási alapra is kell pénz juttatni. Erre a jelenlegi bevételeinkből nem futná. A befektetett tőke hozamának egy részéből remélhetőleg igen.
Szóval: vannak terveink. A megvalósításhoz bizalom és segítség kell. Tizenketten vagyunk az elnökségben. A szakosztályok aktív munkája, a tagok bizalma nélkül ez a maroknyi csapat nem tudja a terveket megvalósítani. Még a 65 fős küldöttgyűlés se lenne elég… Sok ember sok ötletére lesz szükség. És bizalomra, együttműködésre.
Kocsi Ilona
A küldöttgyűlés jegyzőkönyve, határozatai felkerülnek a honlapra.