Afgán újságírók, operatőrök és fotóriporterek nyílt levélben fordultak az ENSZ-hez, a nemzetközi közösséghez, emberi jogi szervezetekhez és a médiát támogató szervezetekhez védelmet kérve a rájuk leselkedő fenyegetésekkel szemben. Eközben a nemzetközi újságíró szervezetek is egyre másra teszik közzé felhívásaikat az afgán kollégák védelmében. A nemzeti újságíró szervezetek rendre sürgetik kormányaikat, hogy veszélyeztetett afgán kollégáik számára nyújtsanak menedéket.
A szombaton publikált levelet 150 újságíró írta alá.
„Tekintettel a fokozódó kihívásokra és fenyegetésekre, melyekkel a média dolgozói és családjaik szembesülnek, és amelyek vagyontárgyaikat is veszélyeztetik, sürgetjük az Egyesült Nemzetek Szervezetét és a donor országokat: lépjenek a tettek mezejére életünk és családjaink életének megmentése érdekében – olvasható a levélben, amelyet a ToloNews nevű angol nyelvű afgán hírportál ismertetett.
A világ nem ülhet ölbe tett kézzel, cselekednie kell azoknak az afgán újságíróknak a védelmében, akik az elmúlt két évtizedben fáradhatatlanul dolgoztak a szólásszabadságért.
„E sorsdöntő percekben a világnak, ahelyett, hogy csak szemléli a történéseket, cselekednie kell, hogy megvédje az életünket és családjaink életét – idézte a portál Ahmad Navid Kawosh újságírót.
„Bizonytalanságban élünk. Nem tudjuk, mi vár ránk, milyen lesz a jövőnk. A világ országainak meg kell hallania a hangunkat” – idézte a portál egy másik újságíró, Rafiullah Nikzad szavait.
A nyílt levél azután született, hogy augusztus 15.-t követően összeomlott az előző afgán kormány, és amikor számos afgán újságíró és média-dolgozó – zömmel nő – már munkanélkülivé vált és bizonytalanságban él.
Nazifa Ahmadi, egyike annak a több tucat női újságírónak, aki már nem dolgozik, mert vállalata bezárt. Ahmadi elmondta, hogy családjában ő az egyetlen kereső, és nem tudja, hogyan fogja élelmezni a családot.
„Számos újságíró sorsa ismeretlen. A táliboknak hagyniuk kellene, hogy a női újságírók végezzék a munkájukat, mert többségük az egyetlen kenyérkereső a családban” – idézte Ahmadit a portál.
Az evakuálási folyamatban emberek ezrei, köztük újságírók siettek a kabuli légi kikötőhöz, hogy mentsék az életüket.
Három afgán újságíró volt a múlt csütörtökön a kabuli nemzetközi repülőtér ellen elkövetett robbantásos terrortámadás halálos áldozatai között.
Eközben afgán médiamunkások közösségi média-kampányt is indítottak, amelyben arra szólítják a nemzetközi szervezeteket, hogy reagáljanak a kihívásokra és hívják fel a figyelmet a sorsukra.
Ezzel egyidőben több médiavállalat tulajdonosa és tisztségviselője nyilatkozott arról, hogy a Ghani-adminisztráció összeomlását követően nagymértékben korlátozottá vált az információkhoz való hozzáférésük.
Néhányuk szerint médiamegkereséseikre egyetlen hivatalos forrás sem reagál.
„A média helyzete aggasztó. Senki sem reagál megkeresésünkre, s ez a helyzet számos akadályt gördít az újságrók elé” – mondta a portál szerint Ehsanullah Sahak, a Kabul News főszerkesztője.
Az afgán újságírók aggodalmainak nyilvánosságra kerülése közben Zabihullah Mujahid, a tálibok szóvivője nemrég kijelentette, hogy a média folytathatja tevékenységét, ha eközben betartja az iszlám törvényeket és pártatlanul viselkedik.
https://tolonews.com/afghanistan-174445 (ez az afgán újságyrók nyílt levelét ismertető szöveg.
https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/press-releases/article/afghanistan-journalists-unions-mobilise-to-protect-afghan-media-workers.html (ez egy összefoglaló, hogy az egyes tagszervezetek mit léptek)
https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/press-releases/article/afghanistan-ifj-launches-international-solidarity-campaign-as-taliban-violence-threatens-journalist.html (ez az augusztus közepén született IFJ-felhívás)
Léderer Pál