A fotós szakma gondjainak megbeszélésére hívott össze egy „nulladik” mini-konferenciát Gordon Eszter, a MÚOSZ elnökségének tagja. A sorszám azt jelenti, hogy lesz folytatás, a résztvevők létszáma és „rangja” pedig jelzi az ügy fontosságát. Csak a MÚOSZ vezetését képviselték öten, a szakma – eddig is sokat tett – tapasztalt gyakorlói pedig méltán bíznak abban, hogy végre történik valami.
Anélkül, hogy itt most egy jegyzőkönyv íródna, néhány témát, javaslatot közzéteszünk abban a reményben, hogy a folytatásban megvalósulnak a főbb célkitűzések.
Első, s talán a legfontosabb, hogy a fotózást, mint szakmát legalább olyan elismertté kell tenni, mint a kommunikáció többi területét. A tevékenység pozicionálása, presztízsének helyreállítása, a fiatalok felkészítése, szövetségünkhöz „csábítása”, az online és az offline megjelenésben munkálkodók megszólítása – szép és kiemelt feladat elé állítja a megújult vezetést.
Terv, többek között, egy olyan jogi kisokos elkészítése, ami a fotográfusoknak és a „képfelhasználóknak” segít az eligazodásban. A szerződéskötés, a képek illetéktelen felhasználása, az anyagi megbecsülés ne függjön a megrendelő kénye-kedvétől, a felhasználó korrektségétől, vagy tisztességtelen hozzáállásától.
A MÚOSZ jogsegélyszolgálata létezik. Képes iránymutatást adni, akár szerződésmintákkal is, az érintettek rendelkezésére állni.
Persze a szövetség legitimitásának erősítése, új – elsősorban fiatal – tagok bekapcsolásának a lehetősége is ott rejlik az „azonnali” tervekben. Várhatóan még az ősz folyamán szerveződik egy olyan workshop a közművelődési intézmények, szerkesztőségek részéről érdeklődőknek, a szabadúszóknak, amely szakmai és azzal összefüggő jogi ismereteket nyújt a résztvevőknek. És természetesen az esemény online követése, a lehetséges eszközökön (pl. YouTube) történő továbbítása is megvalósul.
Másik esemény lehet, a nagyobb szervezetek képviselőivel, egy olyan kerekasztal beszélgetés kezdeményezése, ahol az önszabályozás kérdéseiről cserélnének véleményt.
A fotós hagyatékok ügye, a szerzői jogdíjak kérdése, a szakmai – gyakran! – megnyert perek nyilvánossága, és hasonló esetekben a csoportos fellépés szorgalmazása, egymás megbecsülése, támogatása, ahogy ez más, művészeti szakmákban természetes, és nem utolsósorban a jövőre 40 éves Sajtófotópályázat is terítékre került.
Jó kezdeményezés volt ez a találkozó a résztvevők szerint, s most már a további lépések következhetnek…
HJ