A francia külügyminisztérium arra szólította fel Magyarországot, hogy tartsa tiszteletben a média függetlenségével kapcsolatos európai kötelezettségvállalásait. A berlini Tageszeitung figyelmeztet: a frekvenciapályáztatás akár egy évig, a 2022-es választásokig is elhúzódhat. Az Európai Tanács emberi jogokért felelős biztosa, Dunja Mijatovic is reagált.
„Az Európai Sajtóintézet szerint „a bíróság mérte a végső csapást, de ezt a magyarországi politika tudatos, évtizedes erőfeszítése előzte meg, amely arra irányult, hogy kitöröljék a Klubrádiót az éterből. Az állami intézményeket a Fidesz híveivel töltötték fel, és arra használták, hogy mesterségesen eltorzítsák a piacot, aláássák a független médiát. Mindez az Európai Uniónak a szeme láttára történt, amely nem ismerte fel az ügy komolyságát, és nem tette meg a megfelelő lépéseket.”
Az előbb más kontextusban említett, londoni székhelyű Reuters hírügynökség azt írja: „Orbán alatt az állami műsorszóró alig tekinthető többnek, mint kormányzati szócsőnek, és eközben számos médiaintézményt bezártak vagy kormánybarát tulajdonosok kezére juttattak az elmúlt években. Orbán a magyar médiatulajdonlási részarány növelésére szólított fel, és a múlt héten azt mondta, hogy az 34-ről 55 százalékra növekedett.”
Az AP amerikai hírügynökségnek a Washington Post által ismertetett jelentése a magyar médiahelyzetet ismertetve kitér egyebek közt arra, hogy az állam a legnagyobb hirdető is egyben, és elsősorban a kormány felé hajló médiában vásárol hirdetéseket. A tudósítás idézi Polyák Gábor médiajogászt, a Mérték Médiaelemző vezetőjét, aki szerint a Klubrádióval szemben diszkriminációt alkalmaztak, ami ellentétes mind az alkotmánnyal, mind az európai joggal. „Nem ez volt az egyetlen lehetséges, meghozható ítélet” – állítja Polyák Gábor.”
További részletek Kárpáti János írásában >>>
„Újabb független hangot hallgattattak el Magyarországon, még egy szomorú nap a sajtószabadság számára. Ezt az Európai Tanács emberi jogokért felelős biztosa, Dunja Mijatovic hozta nyilvánosságra twitter-üzenetében. Véleményéhez a konzervatív német Frankfurter Allgemeine Zeitung hozzáfűzi, hogy a Klubrádió a Fidesz hatalomra kerülése óta küzd a fennmaradásért. Kénytelen volt hullámsávot váltani, sugárzási körzetét korlátozták, működési engedélyét mindig csak pár hónapra adták meg és csupán a lejárat előtt néhány nappal hosszabbították meg. Az adó, amely leginkább a hallgatók támogatásából él, idáig sikeresen védekezett a bíróságokon. Most is fellebbezést nyújt be, bár fél, hogy az interneten elveszti közönsége jó kétharmadát.”
Bővebben Szelestey Lajos lapszemléjében >>>
„A Bloomberg a Klubrádióval történteket párhuzamba állítja a Lengyelországban is egyre súlyosbodó helyzettel: Lengyelország és Magyarország még nagyobb ellenőrzés alá veszi a médiát. Elsötétült képernyővel, hallgatással és üres címlapokkal jelentek meg az új hirdetési törvény elleni tiltakozásképpen a lengyel sajtótermékek. A varsói amerikai nagykövetség a twitteren hirdette: a demokrácia sarokköve a szabad sajtó. Súlyosan megemelik ugyanis a hirdetések után fizetendő adókat, amelynek következtében a magán médiacégek kénytelenek lesznek bezárni irodáikat. A szerző szerint a lengyel kormány a magyar példát követi, hisz’ az RTL aránytalanul magas adót kénytelen fizetni hirdetési bevételei után. Kénytelen volt ebből az adóztatási formából Orbán kitolatni ugyan, de megtalálta a módját, hogy egy kézben összpontosítsa a médiát, aminek legutóbbi jele a Klubrádió kiszorítása az éterből. A cél Lengyelországban is az, hogy minél hamarabb felszámolják a kormánnyal kritikus médiumokat, s csak az állami maradjon életben. Igaz, Morawieczki kormányfő arra hivatkozott, hogy ő csak a nagy cégekből, mint az Apple, a Google és a Facebook – bevételeiből akar hasznot hajtani.”
Bővebben Csernyánszky Judit cikkében >>>
„A Bizottság alelnöke elismerte, hogy az EU hibákat követett le a demokrácia és a médiaszabadság ügyében, és hogy a közösségi jogszabályok nem nyújtanak megfelelő védelmet a független sajtónak. Jourová úgy fogalmazott a bécsi magyar nagykövetség tőszomszédságában lévő Concordia Presseclub on-line rendezvényén, hogy naívak voltak. A demokrácia ugyanis – idézi a Die Presse – nem perpetuum mobile, nem képes magát megvédeni.
Kiemelte, hogy főként Európa középső és keleti részén veszedelmes irányzat bontakozik ki, amit a szlovák újságíró-gyilkosságon kívül alátámaszt a Klubrádió bezárása, a tervezett lengyel médiaadó, valamint a szlovén kormány kísérlete a kritikus szerkesztőségek megfélemlítésére.
Az újság rámutat, hogy Brüsszel 75 millió euróval kívánja segíteni az önálló sajtó, illetve az újságírók védelmét egy új akció terve keretében. Jourová azonban megismételte, hogy a legtöbbet az érintett országok polgárai tehetik, mert az urnáknál ők szabják meg a további irányt. És csak a társadalom képes feltartóztatni az erőszakot.”
Részletek a Népszava nemzetközi sajtószemléjében >>>
„Christian Wigand illetékes bizottsági szóvivő a Telex érdeklődésére hangsúlyozta, Magyarország magára nézve is kötelezőnek fogadta el az EU távközlési szabályait, a műsorszolgáltatás széles spektrumára vonatkozó rendeleteket, így Magyarországnak is tiszteletben kell tartania az EU Alapjogi Chartáját, ideértve a véleménynyilvánítás és az információszabadsághoz való jogot. Ebben az összefüggésben a Bizottság felkéri Magyarországot annak biztosítására, hogy a Klubrádió továbbra is sugározhassa az adását, mindaddig, amíg a folyamatban levő eljárások véglegesen nem fejeződnek be, és így jogilag kötelezővé nem válnak.”
(Borítókép forrása: Klubrádió)