Nem csak a szöveges híreknél, a fényképeknél is érvényesül a cenzúra az MTI-nél. Politikai alapon születő döntésekről, torzított valóságábrázolásról számoltak be a hírügynökségnek dolgozó fotósok – írja a távirati iroda szerkesztési gyakorlatáról szóló legújabb cikkében Keller-Alánt Ákos.
„Ahogy a híradásokban, úgy a képeknél is érzékeny téma a koronavírus-járvány. Az MTI fotóit nézegetve az a kép alakul ki az emberben, hogy a koronavírus-járvány elleni védekezés hibátlanul zajlik. A képek szerint a kórházak jól felszereltek, az egészségügyi dolgozóknak minden védőfelszerelés már a kezdetektől a rendelkezésére állt; rengeteg adomány érkezik rendszeresen a kórházakba, melyeket katonák is védenek.
Míg a védőfelszereléseknél a képaláírások rendre feltüntették, hogy azok Kínából érkeztek, addig a védőoltások első adagjairól már nem derült ki, hogy azokat az Európai Unió készletéből kapta Magyarország. Itt is előfordult azonban, hogy hiba csúszott a rendszerbe. 2020. március 25-én egy sorozat részeként olyan fotót közölt az MTI, melyen egy pár, a Szent László Kórháznál földre dobott gumikesztyű látható. A közölt képet az MTI később visszavonta, a fotószerkesztőség vezetőjét pedig felmentették szerkesztői posztjáról. Forrásunk szerint a felmentés oka az volt, hogy olyan képet engedett megjelenni, ami „nem megfelelően jeleníti meg a koronavírus elleni védekezést”. Az érintett szerkesztő fotósként továbbra is az MTI-nél dolgozik.”
Az MTI-nél a kezdetek óta fontos volt a mindennapi élet archiválása, hogy az archívum alapján az utókor képet kaphasson az adott kor viszonyairól. Az MTI értéket teremtett, az archívum nemzeti érték, és fontos forrás az 50-es évektől kezdődően – magyarázta az egyik fotós. Szerinte azonban mára ezt a feladatát egyáltalán nem látja el a hírügynökség, a szociális témák szinte teljesen kiszorultak a képanyagokból. Ma már csak kézfogás és propaganda van benne – fogalmazott.
Részletek a Szabad Európa cikkében >>>
(Borítókép forrása: archivum.mtva.hu)