A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében. Megjelent Vince Mátyás rendhagyó sajtótörténeti összeállítása a Kossuth Kiadó gondozásában.
A kötet az újsághirdetések hazai aranykorát idézi, átfogja a teljes XX. századot. Nem tudományos mű, hanem személyes és szubjektív válogatás a Magyarországon megjelent újsághirdetésekből. Mint cseppben a tenger mutatkozik meg bennük száz év magyar valósága: kiderül, hogy elődeink mit adtak-vettek, milyen házastársra vagy partnerre vágytak, milyen lakásokat és állásokat kerestek-kínáltak, vagy éppen miféle tervek megvalósításához próbáltak partnereket találni a gyakran viharos gyorsasággal változó körülmények közepette. S bár az apróhirdetések vannak a könyv fókuszában, az olvasó ízelítőt kap a korszak folyamán a hazai lapokban megjelent képes újsághirdetésekből is, amelyekben nem a magánemberek, hanem a cégek reklámüzenetei dominálnak. A kötetben szereplő hirdetések hű tükrei a század különböző korszakainak: tartalmukban, nyelvezetükben, szóhasználatukban avagy képi megfogalmazásukban.
A kötet összeállítója, Vince Mátyás, a HVG alapító főszerkesztője az apróhirdetéseken és a képes újsághirdetéseken kívül egy harmadik síkon is végigköveti a könyvben a XX. századot: minden egyes évhez egy-egy szalagcímet is választott az adott évben megjelent napilapokból. Ezek olyan eseményekről adnak hírt, amelyek Magyarország szempontjából fontosak vagy érdekesek voltak, vagy szóhasználatuk jellemző volt az adott évre illetve a korszakra. Ahogy a könyvhöz írott előszavában Závada Pál írja: „a mindenkori címek inkább csak a század iránytű-jelei, hisz a kötet nem a válogatott vezércikkek könyve, hanem az apróbetűvel szedett hirdetéseké.”
Szemelvények
1903 – Distingvált előkelő állású fiatal ur szórakozás céljából néhány napra jövő héten Budapestre utazik. Ezen időt kellemesen megosztani kívánja csakis előkelő distingvált középkorú urinővel. Anyagi érdek kizárva. Teljes titoktartás kölcsönösen becsületbeli dolog. Levélbeli értesítés egy hét alatt a kiadóhivatalba küldendő „Discret” jelige alatt. Pesti Hírlap, 1903. február 22.
1915 – Örökbeadó 10 éves leánygyermek, ki harmadmagával maradt árván, apja mint hős halt meg, anyja nehéz megélhetési viszonyok mellett nem képes mind a három gyermeket eltartani. Cime megtudható a kiadóhivatalban. Pesti Hírlap, 1915. október 31.
1944 – Előírásos sárga csillag Börzsönyinél, VI. Lovag utca 14. és V. Szent István körút 7. szám. Vidékre utánvéttel. Magyarországi Zsidók Lapja, 1944. július 6.
1956 – Az Anyagvizsgáló Készülékek Gyára munkástanácsa és igazgatója felhívja a gyár azon dolgozóit, akik a munka felvételére még nem jelentkeztek, hogy e célból azonnal jelentkezzenek. Amennyiben dec. hó 27-ig nem jelentkeznek, illetve távolmaradásukat igazolni nem tudják, úgy a vállalat állományából töröljük. Népakarat, 1956. december 20.
1984 – Videojáték eladó! 5 Ft-tal működő, fekete-fehér űrháború. Telefon: 831-012, este. Népszabadság, 1984. január 19.
1996 – Az első magyar bálnahalász tengerjáró hajóra felveszünk húsevő és húsmentes személyzetet nemtől függetlenül. Amerikai úszópróba. Fizetés választható. T.: 138-7400, 14.00–16.00 között. Magyar Nemzet, 1996. március 8.