A közmédia skandalumokban gazdag történetének legnagyobb botrányát robbantották ki a Szabad Európa oknyomozói az állami televízió Fidesz által irányított hírszerkesztési gyakorlatát bemutató interjúkkal és hangfelvételekkel. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) a médiahatóság haladéktalan vizsgálatát, a felelősök szankcionálását és a közmédia jogszerű működését biztosítani képtelen, egypárti médiafelügyelet gyökeres átalakítását sürgeti.
Vezetői utasításba adott kormánypárt-szolgálat, a klímaválság relativizálása és Greta Thunberg „eltüntetése”, a migráció problémájának irracionális felnagyítása és gyűlöletkeltés a menekültek ellen, a Fidesz-érdekű tartalomszolgáltatást elutasító munkatársak állásvesztéssel fenyegetése – egyebek között ezekről a jogsértő cselekményekről tartalmaz az újságírók nyilatkozatain és hangfelvételeken alapuló bizonyítékokat a Szabad Európa csütörtökön megjelent, a köztévé hírműsor-gyártási szokásait bemutató anyaga. Mint az anyagból kiderül, a köztévé hírszolgáltatása a hatályos médiaszabályozásban előírt sokszínű és pártatlan tájékoztatás helyett az Orbán-kormány politikai elvárásainak kielégítését célozza, és ezt az egyértelmű igényt a televízió vezetői nyíltan közlik is az ott dolgozókkal.
Az évente több mint 100 milliárd adóforintból működő, eképpen GDP-arányosan Európában a legdrágábbnak számító magyar közmédiánál kialakult, a Szabad Európa által alaposan dokumentált gyakorlat súlyosan jogsértő: egyszerre sérti a hatályos alaptörvényt, a sajtó és a közmédia működésére vonatkozó törvényeket, a Munka Törvénykönyvét és a Büntető Törvénykönyvet. Mindez természetesen a közmédia működését finanszírozó állampolgárok érdekeivel is ellentétes:
a köztelevíziónak nem azt kell mutatnia, amit a kormánypárt látni szeretne, hanem azt a valóságot, ami az országban és a világban történik. Az eset ugyanakkor arra is rávilágít, amit a MÚOSZ évek óta következetesen hangoztat: hogy az egypárti, kizárólag a Fidesz delegáltjaival feltöltött médiafelügyelet képtelen biztosítani az állampolgárok szabad és elfogulatlan tájékozódáshoz való alkotmányos alapjogának érvényesülését.
Ezért felszólítjuk a médiahatóságot a példátlan médiabotrány haladéktalan kivizsgálására, az ügyben érintett szerkesztők és vezetők szigorú szankcionálására, a közmédia átvilágítására és a pártatlan működés biztosítékainak kidolgozására. Egyben jelezzük, hogy az üggyel az országgyűlésnek is van teendője: a tanulságokat levonva a közvélemény pártatlan és sokszínű tájékoztatásáért felelős közmédiát ki kell vinni az egypárti kontroll alól, létrehozva egy olyan mechanizmust, amely kizárja a tartalomkészítésbe történő, a pártállami múltat idéző kormányzati beavatkozást, és megteremti a hatékony társadalmi ellenőrzés, a valós szerzői és szerkesztői szabadság, valamint a jogszerű és közérdekű hírszolgáltatás feltételeit a közszolgálat hitelének visszaszerzése érdekében.
(Borítóképünkön Bende Balázs, a közmédia vezető munkatársa. Kép forrása: Youtube)