Frissítés – 2020.07.24., 16:20:
„Pénteken kezdeményezte munkaviszonya megszüntetését az Index szerkesztőségének három vezetője, Tóth-Szenesi Attila vezető szerkesztő, illetve Munk Veronika és Haász János főszerkesztő-helyettesek. Távozásukkal egyidejűleg a szerkesztőség több mint hatvan munkatársa szintén kezdeményezte a felmondását. Azok, akik a mai napon nem adták be a felmondásukat, (egyelőre) nem azért nem szerepelnek a listán, mert elfogadhatónak tartanák a kialakult helyzetet, illetve sokan akár egyszerűen szabadságon vannak” – adta hírül péntek délután közzétett szolgálati közleményében az Index távozó szerkesztősége. A MÚOSZ is az Index melletti kiállásra hív.
Az előzményekről az alábbiakban olvashatnak:
„Évek óta hangoztatjuk, hogy két dolgot tartunk az Index független működése feltételének: hogy se az Indexen megjelenő tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe, szerkezetébe ne történjen külső beavatkozás. Dull Szabolcs kirúgásával ez utóbbi feltétel sérült”
reagált a portál stábja a hírre, hogy Bodolai László, az Indexet kiadó Index.hu Zrt. vezérigazgatója szerdán megszüntette Dull Szabolcs főszerkesztő munkaviszonyát.
A menesztés indoklása szerint a főszerkesztő kiszivárogtatott egy, az Index átszervezésével kapcsolatos döntés-előkészítő anyagot, és az utóbbi napokban nem volt módja kontrollálni vagy megállítani a belső folyamatokat. „Az egyetlen dolog, amit Dull Szabolcs nem tudott kontrollálni, az a megszorításokkal fenyegető zsarolási folyamat volt” – hangsúlyozta a szerkesztőség.
A főszerkesztő búcsúzó állománygyűlésén kollégáinak elmondta: felajánlottak neki egy rendkívül méltányos összeget a hallgatásáért cserébe, ha közös megegyezéssel távozik a vállalattól, de ezt ő nem fogadta el. Bodolai László a Pesti Hírlapban igyekezett cáfolni a zsarolás és a nyomásgyakorlás vádját és azt mondta: Dull lépését nem úgy értékeli, mint ami az Index működésének és stabilitásának előnyére válik.
„Hihetetlenül sokáig, tíz éven át tartott ki a szerkesztőség. De most úgy tűnik, vége. A magyar média szabadnak nevezhető része vészesen zsugorodik” – értékelte a történteket Uj Péter. A 444 főszerkesztője – az Index egyik alapítója és volt főszerkesztője – A láncra vert Index című írásában figyelmeztet: „Az elmúlt tíz év választási eredményeiből és közvéleménykutatásaiból látható, hogy van legalább hárommillió (de lehet hogy négy is) magyar, aki semmilyen formában nem hajlandó fogyasztani az Orbán-féle virtuálisvalóság-gyár termékeit. A maradék szabad magyar média sorsa ezen a hárommillió emberen múlik.”
A Momentum tiltakozásként tüntetést szervez a sajtószabadságért. A Facebookon meghirdetett demonstráció résztvevői a tervek szerint pénteken este hatkor az Index szerkesztősége előtt találkozva együtt vonulnak a Karmelita kolostorhoz.
Az Index újságírói a csütörtöki szóbeli tárgyalás után írásban is azt kérték: az elbocsátott főszerkesztőt, Dull Szabolcsot helyezzék vissza pozíciójába. A szerkesztőség kérése az volt, hogy Bodolai László mielőbb válaszoljon írásban. Ezt meg nem várva a portál munkatársai közül többen felmondtak: sajtóinformációk szerint már távozott Dezső András, Szalai Bálint, Janecskó Kata, Miklósi Gábor, Zsuppán András és Brückner Gergely. Azóta a lapvezetés mellett már több, mint hetven munkatárs mondott fel.
(Borítókép forrása: 444)