Csaknem egyhónapos késéssel, szűk körű kerti ünnepség keretében adták át június 3-án a MÚOSZ kül- és biztonságpolitikai szakosztálya által tavaly alapított díjat, amelyet ezúttal a kuratórium (melynek elnöke Balázs Péter CEU professzor) az Euronews Budapesti Irodája kollektívájának és Nemes Gábornak, a Klubrádió tudósítójának ítélt oda. Az elismerést az Európa Napon, május 9-én nyújtották volna át a Magyar Újságírók Országos Szövetségének vezetői, ám ezt a koronavírus okozta járvány meghiúsította.
A veszélyhelyzet enyhülése most tette lehetővé, hogy a májusi, virtuális köszöntést személyes találkozás is kövesse Nemes Gáborral és az Euronews Budapesti Irodáját képviselő Magyar Attila vezető szerkesztővel. A vendéglátói feladatokat Kertész Zsuzsa és a díj létrehozását kezdeményező Trom András MÚOSZ-alelnök, szakosztályi elnök látta el.
Mint erről szövetségünk honlapján korábban beszámoltunk, az Európánkért-díjat „azok az újságírók, illetve szerkesztőségek, rovatok, kiadók, intézmények kaphatják, akik/amelyek a szakosztály jelölései és a kuratórium döntése alapján kiemelkedően sokat tesznek az Európai Unió, kontinensünk népei, az európai eszme, értékek, folyamatok megismertetése érdekében”. (2019-ben Halmai Katalin, Kárpáti János és az Index EUrológus rovatának két munkatársa, Kugyela Tamás és Márton Balázs kapta az elismerést.)
A június 3-i díjátadón Hargitai Miklós MÚOSZ-elnök rövid köszöntőjében kitért arra, hogy az újságíró-szövetség az új díjaival (Magyar Sajtódíj, Európánkért-díj, Vastoll) honorálni kívánja a szakma kiemelkedő személyiségeinek/szerkesztőségeinek tevékenységét. Rámutatott: a Vastoll-elismerést a szervezet legidősebb és leghűségesebb tagjai kaphatják, az Európánkért Díjat pedig azok az újságírók, akik elkötelezettek Magyarország uniós tagsága mellett. Hargitai elmondta, hogy egyébként még a csatlakozás előtt, a kétezres évek elején a Budapesti Gazdasági Főiskola EU-szakára járt, s így „szakértőként” is egyetért, és gratulál a kitüntetetteknek.
Az idei jelöltekről a díjátadón Inotai András professzor emeritus, kuratóriumi tag, illetve Kárpáti János, a 168 Óra helyettes főszerkesztője, szakosztályi titkár beszélt. Inotai az Euronewst földrészünk első számú tévés hírcsatornájának nevezte, amely nélkülözhetetlen mindazok számára, akik megbízható forrásból akarnak tájékozódni. A méltán népszerű hírcsatorna háttere erősen európai és multikulturális, s immár tizenkét nyelvi platformot hozott létre, beleértve a magyart is. Hiteles és jövőorientált Európa-kép közvetítésére a mai európai, különösen pedig magyarországi viszonyok közepette különösen szüksége van mindannyiunknak – hangsúlyozta Inotai, utalva a nálunk tapasztalhatókra, a médiaszabadság durva korlátozására, az EU-ellenes hangulatkeltésre, a fake-news-okra és a dezinformációra. Páratlannak nevezte, hogy miközben az Euronews-nak nincs lengyel, román, szlovák, vagy cseh adása, mi – magyarok – egy valóban független, pártatlan forrásból tájékozódhatunk.
Különösen fontos erre emlékeztetni a trianoni döntés 100. évforduló előtt – mondta. Inotai András figyelmeztetett:
Mindent meg kell tennünk, nehogy néhány év múlva e napon egyre inkább egy másik évfordulóra legyünk kénytelenek emlékezni. Ugyanis az elmúlt évtizedben megindult és a legutóbbi időben egyértelműen felgyorsult kormányzati propagandatevékenység mellett egyre inkább szembesülni kényszerülünk a »mentális Trianonnal«. Ez nem ellenséges erők, külső hatalmak, nemzetközi alkuk eredménye, hanem a tudatos és páratlanul felelőtlen tudatrombolás és mentális szennyezés folyománya.
Kárpáti János nem akart ismétlésekbe bocsátkozni; Nemes Gáborról szóló laudációját azzal egészítette ki, hogy párhuzamot vont a díjazott és a BBC munkamódszere között. Ahogyan Inotai András is Nemes Gábor tárgyilagosságát, közérthető szófűzését, a komplex folyamatok magvas bemutatását emelte ki, úgy Kárpáti számára is a díjazott tényszerűsége, tárgyszerűsége a legfőbb erény.
A második világháború idején sokan hallgatták a BBC-t, kíváncsiak voltak az igazságra és várták a biztató híreket – fejtegette az ünnepeltet köszöntő szónok. A brit műsorszolgáltató azonban nem esett túlzásokba, csak annyit tett közzé, ami a tényeknek megfelelt. „A szövetségesek bombázzák az ellenséges célpontokat, hatalmas füstfellegek láthatók” – közölte a BBC. A hazug német és magyar híradások viszont rugalmas elszakadásról, hősies helytállásról papoltak még az utolsó pillanatokban is. Mint tudjuk, Nagy-Britannia végül megnyerte a második világháborút, ehhez nem volt szüksége agymosásra – mondta Kárpáti, afféle ultima ratioként, Nemes Gábor tudósítói magatartását magasztalva.
Az Európánkért díj díszes oklevelét és az ezzel járó emlékplakettet Hargitai Miklós MÚOSZ-elnök és Trom András szakosztályi elnök adta át az ünnepelteknek.
Toronyi Attila