Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) ma Strasbourgban egyhangú döntéssel kimondta, hogy az Országgyűlés elnöke megsértette hat magyar újságíró szólásszabadsághoz fűződő jogát, amikor 2016-ban kitiltotta őket a Parlamentből.
A házelnök arra hivatkozott, hogy az Index, a nol.hu, a hvg.hu és a 24.hu tudósítói engedély nélkül forgattak olyan helyiségekben – az országház déli társalgójában és a kupolateremben –, ahol nem szabad. Mivel a kitiltásról szóló döntést a hazai jogrendben nem lehet megtámadni, az érintett újságírók a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével a strasbourgi EJEB-hez fordultak.
A bíróság azért adott a panaszosoknak igazat, mert határozatlan időre szóló kitiltásuk nem állt arányban a tettükkel, és nélkülözte az eljárási garanciákat. Nem vagyoni kártérítésként az államnak 4574 eurót (1,6 millió forintot) kell fizetnie – olvasható az Index cikkében.
A precedensjog alapján működő strasbourgi bíróság döntése azt jelenti, hogy mostantól a Parlamentből hasonló indokkal kitiltott újságírók sikerrel perelhetik Magyarországot.
A strasbourgi döntés azért különösen fontos, mert az eset óta még súlyosabb korlátozásnak vetették alá a Parlamentben és a Képviselői Irodaházban dolgozó újságírókat, holott – reagált a hírre a TASZ – az országgyűlési képviselőknek mindenkor számot kell adniuk arról, hogyan végzik munkájukat, nem csak akkor, ha a számukra kedves médiumoktól kapnak kényelmesen megválaszolható kérdéseket.
„A kutatásaink is azt mutatják, hogy a hatalom változatos eszközökkel korlátozza az újságírók munkáját, ezzel pedig a saját számonkérhetőségét akadályozza. Ezért örülünk annak, hogy az általunk képviselt hat újságíró számára kedvező ítélet született, ami után rendszerszintű változásoknak kell történniük. Vissza kell állítani azt a korábbi gyakorlatot, ami engedte a forgatást a parlamenti folyosókon, az újságírók önkényes kitiltásának pedig véget kell vetni. Ezt figyelemmel fogjuk kísérni”
nyilatkozta Dojcsák Dalma, a TASZ jogásza.
(Borítókép forrása: TASZ / Facebook)