Mivel az állam nem biztosít elég tesztet, magáncégek elégítik ki a kétségeikkel magukra hagyott emberek igényeit, sokszor borsos áron. Danó Anna, a Népszava szakújságírója, a MÚOSZ elnökségi tagjának írása.
„Egyre több magánszolgáltató lép be a koronavírus-tesztek piacára, néhány hét alatt is több ezer vizsgálatot végeztek már. Van olyan cég amely a vírus, de többségük a szervezet által előállított ellenanyag kimutatásra vállalkozik. Előbbi a PCR alapú módszer – ezt alkalmazzák a hazai hatóságok is –, amellyel a vírus genetikai anyagát keresik a páciens orrából, garatjából vett mintában. Jelenleg ez a legmegbízhatóbb módszer a fertőzöttség igazolására. A vizsgálatok másik nagy csoportja – ezeket emlegetik gyors tesztként – a vírus ellen termelt antitesteket mutatja ki. Az antitesteket az immunrendszer termeli azután, hogy a vírus a szervezetbe került. Elsőként az IgM típusú antitest válik kimutathatóvá a fertőzés követő 5. és 8. nap között. A 14. és 21. napok között jelennek meg az IgG típusú – a szervezetben hosszabb ideig megmaradó – antitestek. Ha már csak ez utóbbi mutatható ki, akkor az azt jelenti: nagy valószínűséggel lezajlott a fertőzés, és a szervezet védett a vírus ellen.
A lakosság számára is elérthető koronavírus-diagnosztikát a Mikromikomed Lab kínálta elsőként az országban. Ez a cég március közepétől fogadott mintákat és már túl van több mint 2200 PCR vizsgálaton: eddig mintegy 40 pozitív esetet találtak. Emellett a másik, az ellenanyag kimutatására szolgáló tesztet is végeznek. Széll András ügyvezető-igazgató szerint ehhez a piacon elérhető hét-nyolc gyorstesztet vizsgáltak meg, és ezek közül kettőt találtak megbízhatónak. Ugyanakkor megjegyezte, felelősséggel csak a vénás vér tesztje alapján készült eredményt lehet kiadni. A cég munkatársai nem foglalkoznak mintavétellel, ezt egy profi szolgáltatóra bízták. Arra a kérdésünkre, hogy van-e értelme stratégiai vállalatok alkalmazottainál vizsgálni, hogy kinek van már védettsége, Széll András egyértelműen nemmel felelt. A járvány ezen szakaszában még kevés olyan ember lehet, akinél a védettség biztosan kialakult.”