Sziráczki György kiállítását a MÚOSZ székházában 2020. február 12-én, szerdán 18 órakor megnyitja: Keleti Éva Kossuth-díjas fotóművész, a MÚOSZ tiszteletbeli elnöke. A tárlat megtekinthető március 16-ig, hétfőtől péntekig 10 és 18 óra között.
Simkó János: Impressziók Sziráczki György képeiről
Csak nézd a képet, hagyd magad rábeszélni egy különleges utazásra! Sziráczki György szelíden átkarolja a vállad, nem okoskodik, nem magyaráz („mire gondolt a költő…”), hanem megmutatja a saját világát: a saját Bangkokját, Hanoiját, Indonéziáját és persze a saját Budapestjét.
A fényképezés ismert kellékei és eszközei – gép, pillanat, körülmények, fények, hangulatok – akkor segítik a fotográfust, ha a látvány gondolatba, történetbe öltözik. A „nagy képet” az különbözteti meg a közönséges fotográfiától – a nagy filmekhez, versekhez, festményekhez hasonlóan –, hogy tovább él bennünk az elmesélt történet, rezonál emlékekre, vagy éppen egy új ablakot nyit arra a világra, amelyet, azt hisszük öntelten, hogy már ismerünk.
Optikai hangtálakat kínál az érdeklődő nézőnek a kiállítás fotográfusa: tovább cseng-bong bennünk a látvány, előhívva szívhangokat, illatokat, felkavaró érzéseket. Ez a nagyszerű összeállítás az, ami: egy tehetséges ember fénylenyomata: élmény, tanulság, valami nagyon lényeges az ember életéről, a másik és a másság szerethető befogadásáról. Sziráczki György úgy dokumentál, hogy közben érzelmi viszonyt alakít ki a látottakkal, vonz, vagy taszít, szerethetővé tesz, vagy haragot gerjeszt, miközben nem ment fel a gondolkodás felelőssége alól. Mentális gyógykezelés ez a kiállítás, élményt kínáló fényterápia.