Az érintett újságíró a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével fordult a strasbourgi székhelyű EJEB-hez, ahol a szólásszabadságának és a jogorvoslathoz való jogának sérelmét kifogásolta.
„Szurovecz Illés 2015-ben, a menekültválság csúcsán az abcug.hu újságírójaként a hazai menekülttáborokban uralkodó körülményekről kívánt tudósítani. Elsősorban a debreceni nyitott menekülttáborról akart beszámolni, amelyről korábban az ombudsman is kimondta, hogy az ott uralkodó körülmények sértik a menedékkérők jogiat, így az azt működtető Bevándorlási és Állampolgársági hivataltól belépési engedélyt kért a tábor területére. Kérelmét azzal az indokkal utasították el, hogy az újságírók belépése veszélyeztetné a táborban élő menedékkérők biztonságát, hiszen a tudósítások azokba az országokba is eljuthatnak, ahonnan menekülni kényszerültek. Hiába vállalta Szurovecz, hogy fényképet kizárólag az azon szereplő személyek írásos beleegyezésével készít, végül nem engedték be a tábor területére. Magyarországon hiába indított pert a döntés ellen, a bíróság azt állapította meg, hogy nincs hatásköre eljárni az ügyben” – olvasható a jogvédő szervezet honlapján.
Dojcsák Dalma, a TASZ politikai szabadságjogi projektvezetője a döntést üdvözölve hangsúlyozta: „Az ítélet azért is fontos, mert újra kimondja, hogy az újságíróknak nem csak a véleményszabadsághoz, de az információgyűjtéshez is joguk van, és az újságíró szabadságáház tartozik a tudósítás eszközeinek a megválasztása is.”
Szurovecz Illést a TASZ jogsegélyszolgálatának vezetője, dr. Hüttl Tivadar képviselte.