A kül- és biztonságpolitikai szakosztály izgalmas évzárója
Tálas Péter és munkatársai szerint a posztigazság korszakában élünk. Ez azt jelenti, hogy nem a tények, hanem a róluk alkotott vélemények, ezek elfogadottsága, hitelességének látszata, a velük kapcsolatos hitek határozzák meg ma a világpolitika értelmezését, és ez nagy hatással van a kutatók és az újságírók munkájára, annak értékére, hatására is. Vagyis a kommunikatív elemek kerülnek az első helyre a külpolitikák alakítása során.
Fotó: Udvarhelyi Gergely
Mindennek fényében tartott – mind a részvételt, mind az időtartamot tekintve rekordot jelentő – előadást Tálas Péter professzor, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója a MÚOSZ Kül- és Biztonságpolitikai Szakosztályának ez évi záróülésén. A már hagyományossá vált évértékelőn szóba került a világ biztonsága, figyelemmel a nukleáris háborúk megvívhatatlanságára, a közepes hatótávolságú atomfegyverek korlátozását előíró szerződés felmondására és az ilyen rakéták európai jelenlétére, beleértve a lengyel és baltikumi aggodalmakat, az orosz törekvéseket, a felek alkupozícióit a jövőre nézve.
A világ valóban többpólusúvá válik, saját befolyási övezetekkel – mutatott rá Tálas Péter, hangsúlyozva, hogy ez a befolyási övezeteken belüli cselekvési bátorságot, külpolitikai és katonai mozgáspotenciált is felerősíti. Oroszország Ukrajnával kapcsolatos politikáját, mind egyértelműbb törekvéseit, a kercsi incidenst és az ezzel kapcsolatos lanyha nyugati reakciókat, a 2008-as grúziai háborút, a kínai törekvéseket, vagy éppen a Szíriában megmutatkozott orosz-török-iráni együttműködést hozta fel példaként, kifejtve, hogy mindinkább el kell szakadni attól a szemlélettől, miszerint mindent a nagyhatalmak tudnak elintézni.
Ebben a körben és részben a kérdésekre válaszolva bőven esett szó az Európai Unió állapotáról, a lengyel, a magyar és a kelet-közép-európai Európa-politikáról, Franciaországról, Németországról, Olaszországról, a társadalmak széteséséről és értékválságokról, a migrációról és a hagyományos erőközpontok integrációs lehetőségeiről. Professzor úr kitért Észak-Koreára, a lengyel bel- és külpolitikára, de az Európával kapcsolatos orosz törekvésekre, geopolitikai és gazdasági realitásokra, az amerikai belpolitikára és világpolitikai szerepére is.
Tálas Péternek köszönhetően igazi élénk, a 2018-as évet összegző, 2019-re (például az európai parlamenti választások jelentőségére) kitekintő, és közép távon is perspektívát, óvatos, de megalapozott derűlátást adó beszélgetéssel zárta idei tartalmas és értékes munkáját a Kül- és Biztonságpolitikai Szakosztály.