„A magyar politikai lappiac történetében akadt pár olyan korszak, amikor a lapok nem versengtek egymással sem politikai, sem piaci alapon: a rövid totalitárius diktatúraperiódusokban (1919, 1944) és a központi sajtóirányítás alatt működő szocializmus korában. A mai helyzet kísértetiesen hasonlít ezekre” – olvasható az Index sajtótörténeti információkban, és értékes hivatkozásokban gazdag áttekintő cikkében.
A mozgástér szűkülését a portál számításai nemzetközi összehasonlításban különösen megdöbbentően mutatják. Míg ma Ausztriában 145.013, Szlovákiában 40.723 és Csehországban 30.376 az országos politikai napilapok egymillió lakosra eső átlagos napi értékesített példányszáma, Magyarországon mindössze 2167.
„A Fidesz mostani médiabirodalmának alapjait Simicska Lajos rakta le még a kétezres évek elején, amikor a 2002-es választási vereséget a Fidesz vezetősége az ellenséges médiakörnyezet nyakába varrta. Itt kezdődött az a folyamat, aminek az elején még csak pár lap és tévé (Magyar Hírlap, Echo TV, Hír TV) volt a kormányhoz köthető nagyvállalkozók kezében, és aminek a vége az, amiben most vagyunk: a kormány egy alapítványi konstrukción keresztül a vidéki és országos nyomtatott médiapiac legalább 80 százalékát birtokolja. És ha a Népszava is elesik, amire azért hosszabb távon elég jó esély van, ugyanaz lesz a helyzet mint 1919-ben vagy 1957-ben. Azzal a nem elhanyagolható különbséggel – zárul az Index alapos írása –, hogy ezúttal feltámadás sem várható – ennek a történetnek tényleg pont került a végére.”
A teljes cikk >>>
(Címlapkép forrása: Fortepan – Fotó: Bauer Sándor)