Nagykorúvá érett, immár tizennyolc éves az ajkai Fekete István Emlékverseny. Ezt a népszerű országos vetélkedőt az Ajkai Látássérült Klub szervezi évről-évre nagy lelkesedéssel. Az idén is eljöttek a sorstársak június 16-án a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítási termébe Budapestről, Veszprémből. Győrből és Zalaegerszegről és Keszthelyről. Összesen hét csapatot alkottak.
A versenyt Utassy István, Ajka Város Önkormányzata művelődési-, oktatási- és sportbizottságának elnöke nyitotta meg, s szólt Fekete István életútjáról, valamint e szellemi erőpróba jelentőségéről. Molnár Csabáné, a látássérült klub tagja egy szép verset mondott, majd Horváth Árpádné klubvezető köszöntötte a megjelenteket.
A versenyt az idén is Vallerné Horváth Andrea, a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ igazgató-helyettese s egyben az Életet az Éveknek Nyugdíjas Klubok ajkai szervezetének elnöke vezette, miként megszokhattuk tőle, profi módon. Ő állította össze a kérdéseket is, amelyek megalapozott tudást igényeltek.
A zsűri elnöke Horváth Tibor tanár, író, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke, az Ajka TV riportere és műsorvezetője, tagjai: dr. Stolár Magdolna pedagógus, Bábics Valéria, a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ igazgatója, Csehné Huszics Márta, a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesületének elnöke, valamint a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztályának elnökeként e sorok írója voltak.
A versenyzők Fekete István „21 nap” című színes elbeszélésekből, érzékeny kézzel festett természeti jelenetekből és állattörténetekből álló kötetét dolgozták fel. A kérdések ehhez a műhöz kapcsolódtak, de korántsem voltak könnyűek. Tudni kellett például, hogyan lesz a kutyából szamár; kik utálják a ködöt és miért, ki mondja és mikor, hogy alig találtam haza? stb. Voltak párosító feladatok is.
A csapatok jól vették az akadályokat, s a sorrend hamar kialakult, az idén még pótkérdésekre sem volt szükség. Első helyen végzett Ajka csapata: Molnár Csabáné, Kató Lajosné, Laczi Ilona, Vízi István és segítőjük Vadász Zsuzsanna. Második lett Veszprém, harmadik pedig Zalaegerszeg 1. számú csapata.
Horváth Tibor, a zsűri elnöke örömének adott hangot, amikor elmondta, a versenyzők tanúbizonyságot tettek arról, hogy a feldolgozandó művet alaposan ismerik. Méltatta a vetélkedőt előkészítők és lebonyolítók munkáját, valamint a résztvevők felkészültségét, amely ismét példáját adta annak, hogy az Ajkához ezer szállal kötődő író művein nem fog a kor és Fekete István műveit mindig érdemes elolvasni. Mindnyájan gazdagodtunk ezúttal is lelkiekben és szellemiekben.
Következett a díjak kiosztása. Minden nyertes ajándékot és minden résztvevő emléklapot vehetett át, továbbá mindenki ajándékcsomagot kapott Szabados Gyuláné pártoló tagtól. E sorok írója a Magyar Újságírók Országos Szövetségének ajándékaként exkluzív albumokat adott át a győzteseknek, a szervezőknek és nem utolsó sorban a zsűri elnökének.
Ezután a résztvevők megkoszorúzták Fekete István emléktábláját, amely ma az író egykori lakóháza helyén áll Ajka szívében.