Az egykori Sztálinváros, a mai Dunaújváros, leánykori nevén: az ezeréves Pentele, illetve Dunapentele, az elmúlt évek látványos technikai, természeti és környezeti fejlesztéseik nyomán maradandó értékekkel gazdagodott, egyre vonzóbb az ott élők és az odalátogatók számára.
Télen-nyáron ideális kiránduló úti cél
Az egynapos látogatás során is érzékelhető, hogy az itt élők szeretik a városukat, értékelik a megszépült városközpontot, ahol ott jártunkkor az adventi kolbászfesztivál kellős közepébe „csöppentünk”, élvezve az ínycsiklandó paprikás kolbászok és a forralt bor aromáját. A kis standokban és bódékban érdekes, kézzel készített ajándékot, díszeket is vásárolhattunk.
A negyven ezres lélekszámú város a Szalki-szigettel, a Duna-parti halászcsárdával, nívós kempingjével évente sok színvonalas rendezvénynek ad otthont. Nyaranta tömegek lepik el a területet, élvezik a víz közelségét, a szabad strandot, a kijelölt és még tűzifával is ellátott szalonnasütőket, a játszótereket. Minden május utolsó vasárnapján rendezik meg a Parázs-varázs fesztivált, amely a vetélkedők, a sárkányhajó-verseny mellett már különleges, harcsapacalból készített fogása révén is ismert.
A faházakban 32 személy tudnak elhelyezni, a lakókocsik és a sátorhelyek további 80-100 kempingezőre számíthatnak. De volt már itt olyan rock-fesztivál, ahol 10 nap alatt negyven ezren élvezték a zenét. A környéket, a medreket állandóan kutatják. A búvárok római kori pénzeket, amforákat, sőt óriási kivájt házalapot találtak az iszap borította vízfenékben. Itt haladt el a rómaiak „őrhelye”, határvonala, a Limes.
A tervek szerint törekednek a vízi turizmus fejlesztésére, pontonkikötő építésével, tankolóhely biztosításával szeretnék a kis-, közepes hajókat megállítani, az utasokat a városba csalogatni, és bemutatni annak szépségeit. A megyei jogú város igencsak gazdag a látnivalók és programok terén. Különböző sportágban élen járó sportegyesületek, színvonalas pubok, klubok és színház nyújt választékot a szabadidő eltöltésére. Egyedi látnivaló a nagy szabad területen található Nemzetközi Acélszobrász Alkotótelep és Szoborpark.
Kihagyhatatlan: a Hamburger Hungária Papírmúzeum
Itt működött valaha az ország legnagyobb papírgyára, egyben hullámpapír-gyára) A kiállítási helyszínt az itteni, egész Európában elterjedt és szakmai berkekben jól ismert Hamburger Papírgyár ajánlotta fel, a gyűjteményt pedig a Magyar Papírmúzeumért Alapítvány hozta létre. A látogatás során megtudtuk, hogy a Kalandos Papírtörténet című állandó kiállításnak évtizedek óta keresték a bemutatkozási helyszínt. Ma mintegy 300 tárló és tabló, több 100 információs és átvilágító tábla, sok ezer eredeti tárgy és papírrégiség ismerteti meg a látogatóval mindazt, ami papír, illetve papírból készült. Hihetetlen mennyiségű tárgyi és szellemi örökség „gazdája” a Magyar Papírmúzeum.
A termekben bemutatott, illetve látható múzeumi tárgyakat tematikus időrendi sorban rendezték be: mit nevezünk papírnak, honnan ered, miből és hogyan készül. A vízjelek története külön tudomány., Tudja Ön, mióta gyártanak Magyarországon papírt? Nos, 700 éves a hazai papírgyártás. Történelmi személyiségek aláírását sorjázzák a vitrinben elhelyezett tárgyak. A papír ma is átszövi az életünket: a születési anyakönyvi kivonattól a halotti anyakönyvig. Útlevelek, szentképek, jókívánság-kártyák,, emléklapok, lóverseny belépő jegyek, fürdőjegyek, meghívók, sorsjegyek, táncrendek, részvények papírpénzek, köztük a Mátyás-királyos 100 pengős, amelyet a használati idejében a világ legszebb papírpénzeként aposztrofáltak.
200 magyar papírmalom, 500 évvel ezelőtt
Olyan különlegességet is felfedezhetünk, amely bemutatja Napóleon 12 csatáját ábrázoló képeslapsorozatot, amelyet, ha helyes sorrendbe rakjuk, Napóleon alakját is megeleveníti. Szintén a kuriózumok sorába tartozik a Braille írással 1971-ben megjelentetett Újszövetség-kötet. Egykori papíripari munkás szobrával és a folyosókon M. Sarlós Erzsébet különleges papírkonstrukcióival találkozhatunk. Kivilágítható, interaktív térkép idézi az elmúlt fél évezred 200 magyar papírmalmának helyszínét. Ami különösen a gyerekeknek izgalmas: kipróbálhatjuk a XVIII. századi mintára berendezett műhelyben a papírmerítés csínját-bínját…
Múzeumpedagógiai interaktív terem várja az ifjú érdeklődőket. Itt megtekinthetjük a papírhajtogatás és vágás fortélyait, a szárazbélyegzést, készségbemutatóként van papírsimogató.
A turista Dunaújvárosban is megéhezik
Éhünk csillapítására Ikonikus éttermet választhatunk. Az egykori, 1990-ben bezárt a Kohász étterem, helyén nyílt meg a Kiskohász. A hagyományos fogások és az, új trendet képviselők egyaránt megférnek az étlapon.. A hétvégi vendégek a családok, akik a jeles ünnepeik helyszínéül is szívesen választják a gyönyörű különtermeket. Hét közben pedig a városban működő cégek üzletfelei a gyakoriak. A megkóstolt mangalica gulyás, az aszalt szilvával és sajttal töltött pulykamell, és a különleges krémes sütemény igazi vendégmarasztaló.
Újdonságként a kézműves sörök mellett – természetesen- a kellemes borok és pálinkák képviselői Dunaújvárosnak. Az egykori Aranycsillag szálloda földszintjén nem régen kialakított Kultur Kézműves Kocsmában most sokféle kézműves, kimért, sört lehet legurítani a torkunkon. Különleges a sült tea is, mintahogyan a házi szörpök, borok is örömöt okoznak a vendégnek. Ez a kínálat jól illeszkedik a szocreál stílusú épületek hangulatához, amely egyedi a világon: sehol nem maradt itt meg – immár műemléki védettséggel – egy ennyire egységes építészeti stílusú városközpont.
László Gyula