Az IFJ és az EFJ tiltakozik a török sajtó elleni kormányintézkedésekkel szemben
A Zaman című török napilap egykori vezetői és publicistái, összesen 47 újságíró ellen adtak ki elfogatási parancsot a hatóságok szerdán Törökországban a július 15-i puccskísérletet követő tisztogatások keretében – közölte az Anadolu állami hírügynökség.
Csütörtöki jelentés szerint a puccskísérlet után Erdogan bezáratja a média kormánykritikus részét, száznál is több újság, rádió és tévécsatorna fejezi be a működését.
A török médiában is folytatódik a tisztogatás: a hatóságok bejelentették, hogy összesen 131 médiumot záratnak be.
Összesen három hírügynökség, 45 napilap, 23 rádió- és 16 tévécsatorna, 15 magazin, valamint 29 könyvkiadó kerül a tiltólistára. A vádak szerint ezek a kormány ellenségeihez tartoznak, valójában legtöbbjük egyszerűen csak kritikus a kormánnyal szemben. A médiumok többsége kisebb helyi újság vagy rádió, de nagyobb lapok gyártását is leállítják.
A Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) és az Európai Újságíró Szövetség (EFJ) közös közleményben tiltakozott szerda délután a történtek ellen. Philippe Leruth, az IFJ elnöke a török államfő felelősségre vonását sürgette az emberi jogok megsértéséért és a sajtó elnémításáért.
A nyilatkozatban cselekvésre szólították fel az Európai Uniót és az Európa Tanácsot. „Nem maradhatunk némák, amikor újságírók tucatjait tartóztatják le a szemünk előtt. Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének és Federica Mogherininek, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy véget vessenek ennek a nyugtalanító helyzetnek” – írták.
Forrás: MTI
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége csatlakozik a két sajtószervezet állásfoglalásához a sajtószabadság és a nemzetközi nyilvánosság jegyében.