Rovatunkban többször is foglalkoztunk a parlamenti nyilvánosság korlátozásával, a tudósítók munkáját ellehetetlenítő gyakorlattal. A sajtóelhárítás olajozott gépezetébe ma egy kis porszem került: a Hír24 kitiltott videóriportere majdnem bejutott az ülésterembe. Hamar kiderült, tévedés, szó se lehet róla, adminisztratív hiba történt, amit a helyszínen azonnal orvosoltak is. Az újságíró – jegyezte meg a Hír24 –, mehetett vissza a Képviselői Irodaház elé vágóképeket koldulni.
A nyilvánosságot korlátozó intézkedések ellen a kitiltott újságírók a strasbourgi bírósághoz fordultak. A MÚOSZ jogásza, Nehéz-Posony Márton alkotmányellenesnek tartja ezt a gyakorlatot, az alábbi érvekkel.
Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény hatalmazza fel a házelnököt a parlamenti tartózkodás részletes szabályainak megalkotására. E törvény 54. §-ának (2) bekezdése, a felhatalmazó rendelkezést követően, a következőt tartalmazza: „A házelnök nem állapíthat meg olyan rendelkezést, amely az Országgyűlés ülésének nyilvánosságát, a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit kizárná.”
Ebből két következtetés adódik:
1. A parlamenti tartózkodás szabályai eleve nem zárhatják el a sajtó kép-viselőit attól, hogy a közhatalmat gyakorlóknak a parlamentben bár-hol, ahol az illető közhatalmat gyakorló tartózkodik, annak szükségtelen zavarása nélkül kérdéseket tegyenek fel. A 9/2013-as házelnöki rendelkezés 8. §-a ezért, amely szűk területre korlátozza a sajtó számára nyilvános parlamenti helyszíneket, önmagában is törvénysértő.
2. A parlamenti tartózkodás szabályainak megszegése miatti szankció szintén nem korlátozhatja a sajtószabadságot. A sajtószabadság ugyanis nem egy olyan jog, amelyet a rosszul viselkedő újságíróktól a házelnök fegyelmezési céllal megvonhat, hanem egy alkotmányos alap-jog, amellyel szemben az állam egyet tehet: elismeri és tiszteletben tartja. Az országgyűlési törvénynek az a rendelkezése tehát, amely a szabályok megszegése esetére a parlamentben tartózkodásra vonatkozó engedély visszavonását is lehetővé teszi, alkotmányellenes.
Nagy hagyományú, rangos művészeti és társadalmi folyóiratok szűnnek vagy szűnhetnek meg az állami források drasztikus csökkentése miatt. Az ATV Szabad Szemmel című műsorában Mészáros Antónia a kormány médiapolitikájáról, a sajtópiac helyzetéről György Péterrel, Tamás Gáspár Miklóssal és Hamvay Péterrel beszélgetett. Bővebben >>>