A MÚOSZ Junior Szakosztályának második vendége Magyarósi Csaba blogger, vlogger, újságíró volt. Barátságos, kötetlen beszélgetésben ismerhettük meg munkájának háttérmozzanatait, a szakmáról alkotott véleményét, végül az igen aktív közönség kérdéseire is válaszolt március 11-én a Sajtóházban.
Magyarósi Csaba meglehetősen sokoldalú, nem csak a megjelenési felületek, de a témák terén is. Az Appleblog keretében Apple-termékeket mutat be és tesztel, továbbá kritikával illeti a cupertinoi cég ügyes-bajos dolgait. Az Egy nap a városban célkitűzése, hogy szerethetővé tegye Budapestet, bemutatva a főváros legjobb éttermeit és helyeit, videóiban megmutatja, mit lehet egy napba bezsúfolni a világ nagy városainak látványosságaiból. A net izéi című vlogjában pedig a net és a technika újdonságait követhetjük figyelemmel hetente.
Magyarósi Csaba szerint sok olyan honlap van Magyarországon, amit „szentírásként kezelnek” pedig „nincs rajtuk olyan tartalom, amiért ne fizetett volna az, akiről szól az adott cikk”. Véleménye szerint ez a szakma legalja, és kifejezetten káros, hiszen sokan úgy tartják, hogy a blog hitelesebb forrás a hagyományos médiánál, mivel nem határozzák meg felülről, hogy a szerzőnek mit kell írnia. Hangsúlyozta, hogy a korrupció a blogszférában felháborító méreteket ölt. „Mindenről jót írni veszélyesebb, mint semmiről, de biztos, hogy edukáció szempontjából nincs haszna, sőt kontraproduktív.” Bár azt is hozzátette, hogy a bloggerek többségében tisztességes és őszinte munkát végeznek, ez inkább csak kiugró és bosszantó ellenpélda.
Ő és szerzőtársa, Szűcs Csaba viszont elhatározták, hogy kritikát sosem fognak eladni, senkit nem vernek át. Ha akadnak szponzorált tartalmak, felhívják rá a figyelmet.
A televízió és az internet összehasonlításaként megjegyezte, hogy az otthon, saját kamerával felvett, saját maga által vágott videóit többen nézik, mint a legtöbb tematikus csatorna adásait, sőt vannak Magyarországon olyan videósok is, akik nézettségét már a nagy kereskedelmi csatornák sem értékelnék bukásnak egy-egy műsor esetében. Bár „Magyarországon a rendelkezésre álló pénzmennyiség 99 százaléka még a televíziónál van, és csupán 1 százaléka jut a videómegosztóknak”, ez az arány folyamatosan változik az internet javára. A televízió mint média fokozatosan veszít pozícióiból. Bizonyos területeken ez hatványozottan igaz: a gasztronómiai, a technikai műsorok, valamint a filmek egyre inkább az online felületekre sodródnak.
A hagyományos szerkesztőségek visszaszorulása veszélyes folyamat, eltűnésük pótolhatatlan veszteség lenne. A hitelességet is biztosíthatja, hogy a nagy szerkesztőségekben egyértelmű és látható jelei vannak, ha a korrupció felüti a fejét, hamarabb napvilágra kerül, ha egy nagy lap tartalmát megvették. A blogokat egyes témák iránt érdeklődő szerzők készítik, sokszor persze nagyon színvonalasan és hitelesen. De az újságírók szakmai hátterét, feltételeit és szervezettségét biztosító szerkesztőségeket nem pótolhatják. A két világ együttélése lenne az ideális – hangsúlyozta Magyarósi.
Beszélt A város hőse programról, mely az Egy nap a városban bloggereinek projektje: a gyermekéhezést igyekeznek felszámolni úgy, hogy ezzel egy időben – egy kedvezménykártya segítségével – az adományozó, azaz a város hőse és a résztvevő éttermek is jól járjanak. Magyarósi szerint hazánkban az anyagi körülmények és az adományozói kedv alacsony mértéke mellett így, az adományozó jutalmazásával lehet növelni a társadalmi szerepvállalást egyes problémák megoldásában.
Arra a kérdésre, hogy keresték-e különböző médiumok azzal, hogy felvásárolnák a brandként felépített blog- és vlog portfólióját, elmondta, hogy ezeket mind vissza tudták utasítani, hiszen az általuk végzett, függetlenségüket nem veszélyeztető szolgáltatásaik –a lakásátalakításokkal foglalkozó projektjük, illetve a személyre szabott csapatépítőket szervező városi túrák – megélhetést biztosítanak számukra.
Magyarósi Csaba az utazós videók forgatását élvezi a legjobban, ez a munka egyszerre jelent kikapcsolódást és gasztronómiai élményeket számára. Azt is elárulta, hamarosan új blog bővíti a repertoárját, melynek Az én menő lakásom lesz a neve.