Egyedülálló globális akció keretében közel 200 médium 50 országból egyszerre követelték a gázai újságírók elleni gyilkosságok befejezését és a szerkesztőségi akciók keretében elsötétedtek a felületek oldalai. E mellett a nemzetközi sajtó belépésének engedélyezését is követelték az övezetbe.
Minden kontinensen összehangolt, nagyszabású szerkesztőségi tiltakozások voltak. Az akciót a Riporterek Határok Nélkül (RSF), az Avaaz globális mozgalom és az Újságírók Nemzetközi Szövetsége (IFJ) szervezte, ehhez csatlakozott a Europen Federation of Journalists (EFJ) és hétfőn, szeptember 1-jén valósult meg.
A nyomtatott lapok elsötétített címlapokat közölnek figyelemfelkeltő üzenettel, a televíziók és rádiók megszakították az adásukat egy közös nyilatkozattal, az online médiumok pedig fekete kezdőlapokkal vagy bannerekkel fejezték ki szolidaritásukat. Szerkesztők, tudósítók és más újságírók szintén részt vettek az akcióban.
Az akció idején a gázai újságírók halálos áldozatainak száma már meghaladta a 210-et 2023. október 7. óta – ez a modern idők legvéresebb konfliktusa az újságírók számára. Izrael eközben közel két éve megtiltja a külföldi sajtó belépését Gázába, így a palesztin újságírók kénytelenek tűz alatt tudósítani.
A MÚOSZ az EFJ tagja. Elítél minden olyan akciót, amely újságírók életének kioltásával jár, vagy akár csak életét veszélyezteti, fenyegeti, munkájának végzése közben.

Kép forrása: pixabay.com